میزان تخمگذاری بوقلمون

در این مطلب سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران قصد داریم نگاهی به میزان تخمگذاری بوقلمون بیاندازیم. بوقلمون یکی از پرندگانی است که گوشت بسیار لذیذی دارد. به همین دلیل  متقاضیان زیادی آن را جایگزین گوشت مرغ در سفره های خود کرده اند. علاوه بر گوشت، تخم بوقلمون نیز بسیار خوشمزه بوده و طرفداران زیادی دارد. در این مقاله ما قصد داریم به بررسی جزئیات دقیق میزان تخمگذاری بوقلمون بپردازیم. همچنین سن تخمگذاری بوقلمون را بررسی کرده و ببینیم در چه فصلی تخمگذاری بیشتر انجام می شود. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه وقت نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی

تاریخچه بوقلمون

بوقلمون برای نخستین بار در مکزیک دیده شد. اروپاییانی که برای گشت و بازدید به مکزیک می رفته بودند این پرنده را با خود به اروپا بردند تا بتوانند از آن برای پرورش استفاده نمایند. بعد از مکزیک کشورهای ایتالیا و انگلستان از دیگر کشورهایی بودند که پرورش این پرنده را در دستور کار قرار دادند. اما این آمریکایی ها بودند که توانستند با پرورش انبوه بوقلمون این پرنده را به جهانیان بشناسانند. تا قبل از دوره صفوی خبری از بوقلمون در ایران نبود. بوقلمون به دستور شاه عباس برای اولین بار به ایران آورده شد.اما امروزه از گوشت و تخم بوقلمون در اکثر کشورهای دنیا استفاده می شود. در بسیاری از  کشورها از پرورش بوقلمون به عنوان تامین کننده منابع مالی استفاده می شود.

پرورش بوقلمون
پرورش بوقلمون

حتما بخوانید : سن تخمگذاری بوقلمون

بوقلمون از چه سنی شروع به تخمگذاری میکند؟

از جمله موارد ضروری که باید درباره بوقلمون دانست، سن شروع تخمگذاری بوقلمون است. بوقلمون یکی از گونه های پرطرفدار برای پرورش می باشد و دانستن این مسائل از ضروریات است. در خصوص سن تخمگذاری بوقلمون اطلاعات زیادی وجود دارد که به طور کلی گفته می شود از هفته 30 به بعد بوقلمون های مولد اقدام به تخمگذاری می کنند.

میزان تخمگذاری بوقلمون بستگی به نژاد آنها دارد. به طوری که برخی بوقلمون ها از هفته 30 به بعد به مدت 25 هفته تخمگذاری می کنند. میزان تخمگذاری بوقلمون معمولا 100 عدد است که باز با توجه به نژاد آنها ممکن است حتی کمتر از 50 عدد هم باشد.

در خصوص سن تخمگذاری بوقلمون باید بگوییم که شرایط محیطی هم بسیار تاثیر گذار است. اگر شرایط محیطی خوبی فراهم کنید، تخمگذاری زودتر انجام می شود ولی در غیر این صورت تاثیر منفی بر تخمگذاری بوقلمون می گذارد.

میزان تخمگذاری بوقلمون
میزان تخمگذاری بوقلمون

حتما بخوانید : آموزش پرورش بوقلمون تخمگذار

شرایط لازم برای تخمگذاری بوقلمون

مهم ترین شرایطی که باید برای تخمگذاری بوقلمون فراهم کنید، محیط مناسب است. محیط مناسب بر میزان تخمگذاری بوقلمون هم تاثیر دارد. سعی کنید محیط مناسبی را برای بوقلمون فراهم کنید. منظور از محیط بوقلمون، تنها نظافت محیط نیست. کنترل دمای سالن و رطوبت نیز بسیار حائز اهمیت است و تلاش کنید که به این موارد هم توجه داشته باشید.

تلاش کنید که محیط پرورش را پاکیزه نگه دارید تا از بیماری احتمالی بوقلمون ها هم جلوگیری شود. بیشتر تلفات و خسارت ها در صنعت پرورش بوقلمون، عدم رعایت نکات بهداشتی است که باعث از بین رفتن بسیاری از بوقلمون ها می شود. تلاش کنید بهترین شرایط محیطی را فراهم کنید تا شاهد افزایش میزان تخمگذاری بوقلمون باشید.

شرایط لازم برای تخمگذاری بوقلمون
شرایط لازم برای تخمگذاری بوقلمون

حتما بخوانید :آموزش تخصصی پرورش بوقلمون گوشتی

میزان تخمگذاری بوقلمون در هفته، ماه و سال

همانطور که در بالا هم اشاره شد، میزان تخمگذاری بوقلمون به نژاد آن بستگی دارد. معمولا از هفته سی ام به بعد تخمگذاری می کند. در طول 25 هفته به میزان 100 عدد تخمگذاری می رسد. برخی از بوقلمون های بومی در طول 20 هفته به میزان تخمگذاری 50 عدد می رسند.

در چه فصل هایی تخمگذاری بوقلمون بیشتر است؟

بوقلمون از جمله پرندگانی است که به صورت دوره ای تخم می گذارد. برای مثال در فصل بهار با افزایش نور میزان تخمگذاری بوقلمون بیشتر می شود.  بعد از مدتی دوباره از تخمگذاری می افتد. باید تلاش کنید دوره تخمگذاری بوقلمون را بیشتر کنید در غیر این صورت پرورش بوقلمون تخمگذار مقرون به صرفه نیست.

در فصل زمستان و پاییز میزان تخمگذاری کاهش پیدا می کند، لذا تلاش می شود با نور مصنوعی و دمای مناسب پروسه تخمگذاری را شروع کنند. به این فرآیند عملیات تحریک نور گفته می شود که خود بحث مفصلی است و در مقالات بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.به طور کلی در فصل بهار بهتر است مراقبت های لازم را داشته باشید چرا که به دلیل طولانی بودن روز میزان دوره های تخمگذاری هم افزایش می یابد. از اینکه تا این بخش از مقاله همراه ما بودید سپاس گذاریم. امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را راجع به میزان تخمگذاری بوقلمون و شرایط سنی آنها بیان کنیم.

در آخر باید بگوییم که بوقلمون یکی از پرندگانی است که بسیاری از کارآفرینان به سراغ پرورش آن می روند، ولی بدون داشتن اطلاعات مناسب و علم مناسب، ورود به این صنعت برای شما به صرفه نخواهد بود. تلاش کنید قبل از ورود به این صنعت اطلاعات لازم و کافی را در این حوزه بدست آورده و تحقیق کنید. پرورش بوقلمون شرایط و دشواری خاص خود را دارد.

پرورش بوقلمون تخمگذار
پرورش بوقلمون تخمگذار

حتما بخوانید :بیماری های رایج در پرورش بوقلمون

شما برای ما از میزان تخمگذاری بوقلمون بنویسید

سایت آرش کرمانی در این مطلب سعی کرد تا شما را با صفر تا صد شناخت عوامل تاثیرگذار بر تخمگذاری بوقلمون آشنا سازد. چنانچه در این مطلب نبود گزینه ای را حس کردید، آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. یا چنانچه تجربه ای در زمینه تخمگذاری بوقلمون دارید آن را نیز با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند برای ما و متقاضیان سایت آرش کرمانی بسیار مفید باشد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

15 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments