بیماری های بوقلمون + راهکارهای درمانی

با بیماری های بوقلمون تا چه میزان آشنایی دارید و آنها را می شناسید؟بسیاری از شکست ها در زمینه پرورش بوقلمون زمانی رخ می دهد که افراد نسبت به بیماری های این پرنده و روش های درمان آن شناختی ندارند. اگر مایلید تا با بیماری های بوقلمون و روش های درمان آن آشنا شوید در این مطلب با سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران همراه باشید. مطالعه مطلب بیماری های بوقلمون و راه های درمان آن به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.اگر همچنان اطلاعات کاملی برای چگونگی شروع کار پرورش بوقلمون ندارید، در این مقاله به پیشنهاد های نویسنده دقت نمایید.

پرورش بوقلمون

در این مقاله فرض را بر این میگذاریم که شما پرورش بوقلمون را به عنوان شغل خود انتخاب کرده و قصد شروع این حرفه را در صنعت پرورش طیور دارید ، لذا فقط به مسائل تخصصی و بیماری های بوقلمون پرداخته میشود. امروزه شاهد افزایش پرورش بوقلمون در کشور میباشیم. کسب و کار پرورش بوقلمون یکی از کسب و کارهایی است که سود بسیار زیادی دارد و به همین دلیل در ایران هم رو به رشد میباشد. اما نکته بسیار مهمی که نباید از آن غافل بود، بیماری های رایج در پرورش بوقلمون است. زندگی بوقلمون ها به صورت گله ای میباشد و هر بیماری ای باعث از بین رفتن یک گله شده و خسارت های بسیار زیادی به پرورش دهنده وارد میکند.

 

بوقلمون
بوقلمون

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی

تاریخچه پرورش بوقلمون

قبل از بررسی بیماری های بوقلمون بد نیست نگاهی به میزان تولید گوشت بوقلمون در ایران و دنیا بیاندازیم. بر اساس آخرین گزارش های تیم تحقیقاتی آرش کرمانی ، آمریکا به عنوان بزرگترین تولید کننده بوقلمون همچنان در صدر تولید کننده های قوی در این صنعت است.  آمار نشانگر این است که هرگونه تغییر و تحول غیر اصولی در این صنعت ،بر اقتصاد جهانی تاثیر گذار خواهد بود.
تولید جهانی گوشت بوقلمون در سال 2013 و 2014 را به ترتیب چیزی در حدود 62 / 2 میلیون و 70 / 2 میلیون تن برآورد کرده ایم . سازمان فائو هر ساله آمار تولیدات کشاورزی و دام و طیور کشورهای جهان را منتشر می کند . بر این اساس مشخص شده است تولید بوقلمون چیزی در حدود 11 درصد نسبت به سال های 2010 تا 2015 رشد داشته است.

 اما ایران با تولید سالانه فقط 40 هزارتن گوشت بوقلمون (بسیار ناچیز نسبت به تقاضای داخلی و جهانی )  همچنان در این عرصه جایگاه بسیار پایینی برای خود ثبت کرده است،پس میتوان نتیجه گرفت همچنان جای کار بسیار زیادی برای ورود به این صنعت وجود دارد. حال با توجه به این آمار، مشخص است که بوقلمون چندین سال است که به عنوان یک غذای لذیذ در کشورهای دنیا استفاده میشود، چالش مهمی که در این سالها در این کسب و کار وجود داشته و دارد، بیماری های بوقلمون است که گاهی به علت سهل انگاری باعث از بین رفتن بوقلمون های زیادی شده است.

بیماری های بوقلمون
بیماری های بوقلمون

حتما بخوانید : سن تخمگذاری بوقلمون

انواع بیماری های بوقلمون

در این بخش میخواهیم به چند مدل از بیماری های بوقلمون اشاره کنیم، همچنین علائم این بیماری ها را بررسی کرده و راه های جلوگیری از بیماری ها را نیز بیان میکنیم.

انواع بیماری های بوقلمون
انواع بیماری های بوقلمون

حتما بخوانید : پرورش بوقلمون گوشتی

بیماری تب لجن

یکی از بیماری هایی که بوقلمون ها را تهدید میکند، بیماری تب لجن است، از نشانه های این بیماری، بی اشتهایی و بی حالی می باشد. حتی رنگ فضولات بوقلمون به رنگ سبز یا زرد در می آید و همچنین آبکی میشود، این بیماری بر اثر مصرف آب آلوده به وجود می آید. آب و غذای آلوده به فضولات، باعث این بیماری میشود.

برای همین است که نظافت محیط به صورت چند بار در هفته بسیار مهم است و مانع بروز این بیماری میشود، همواره پیشگیری بهتر از درمان است. لذا با نظافت و پاکیزه نگه داشتن محیط پرورش بوقلمون میتوانید از این بیماری جلوگیری کنید. ولی اگر بوقلمون دچار این بیماری شد، برای درمان میتوانید از مولتی ویتامین های محلول در آب و همچنین از انواع آنتی بیوتیک ها با مشورت دامپزشک استفاده کنید.

بیماری لنگیدن بوقلمون ها ( فلجی )

همانطور که از نام این بیماری پیداست، این بیماری باعث میشود بوقلمون ها بلنگند، این بیماری به سرعت کل گله را تحت تاثیر قرار خواهد داد و باعث میشود خسارت های جبران ناپذیری وارد شود. عامل اساسی این بیماری عدم وجود موادی نظیر کلسیم و فسفر و ویتامین در مواد غذایی بوقلمون ها میباشد، برای همین است که همواره تاکید میشود که توجه ویژه ای به تغذیه بوقلمون ها داشته باشید.

بیماری اسهال خونی بوقلمون

یکی از بیماری های بوقلمون، اسهال خونی است.نشانه های زیادی هم دارد از جمله لاغری، ضعف استخوان، کم تحرکی، جیک جیک مداوم و از دست دادن اشتها و غیره از شدت ضعف، بوقلمون ها بر روی هم می افتند، ضعف شدید بوقلمون از نشانه های این قضیه میباشد. اسهال خونی با خوردن و آشامیدن مواد آلوده اتفاق می افتد و به سرعت نیز سرایت میکند، باید خیلی مراقب بود چرا که عامل بیماری میتواند به محیط سالم نیز سرایت کند. برای پیشگیری از این بیماری تمیز بودن محل پرورش و تمیز و پاکیزه بودن بستر بسیار مهم است، نظافت همواره حرف اول را در جلوگیری از بیماری های مختلف بوقلمون میزند لذا بسیار ضروری است که به این مسئله توجه کنید.

بوقلمون بیمار
بوقلمون بیمار

حتما بخوانید : آموزش پرورش بلدرچین تخمگذار

بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل از دیگر بیماری هایی است که بوقلمون با آن دسته و پنجه نرم می کنند. بیماری نیوکاسل در بوقلمون ها ابتدا تنفس این پرنده را درگیر می کند و کم کم باعث زخم معده می شود. این بیماری که تلفات بسیار زیادی را با خود به همراه خواهد داشت، در برخی از مواقع نیوکاسل دچار فلج شدن بوقلمون می شود. بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری استفاده از واکسن نیوکاسل است.

ورم روده

یکی از بیماری هایی که بسیار خطرناک است ورم روده است، در این بیماری هیچ گونه عامل خارجی دخالت ندارد بلکه ویروس و میکروب داخل روده رشد میکند و باعث ورم روده میشود. ممکن است این مورد به خاطر گرمی بیش از حد یا سردی بیش از حد به وجود آید و یا میتوان گفت گاهی وقت ها خوردن غذای خشن و یا تغذیه آلود باعث بدتر شدن این بیماری شود.

در این بیماری جوجه ها ضعیف و لاغر میشوند. اشتهای آنها کم شده و روز به روز نیز ضعیف تر میشوند. برای درمان این بیماری نیز میتوان با مشورت دامپزشک از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد همچنین جهت جلوگیری از این بیماری بهتر است مراقب دمای محل پرورش و پاکیزگی محیط باشید.

شما برای ما از بیماری بوقلمون بنویسید

در این مقاله به مهم ترین بیماری های بوقلمون اشاره شد. راه های پیشگیری از آنها و راه های درمان آنها را هم ذکر کردیم، ولی قطعا پرداختن به موضوع مهمی مثل بیماری های یک موجود زنده بسیار کار زمان بر و تخصصی میباشد، لذا از شما بزرگواران تقاضا داریم، قبل از شروع به کار حتما دامپزشکی کاربلد در کنار مجموعه خود داشته باشید. چنانچه تجربه ای در زمینه درمان بیماری های بوقلمون دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند برای متقاضیان سایت آرش کرمانی مفید باشد. امیدواریم این مطلب مورد استفاده شما خوانندگان عزیز قرار گرفته باشد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

21 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments