سن تخمگذاری بوقلمون

تشخیص سن بوقلمون می تواند در بسیاری از مواقع به کمک پرورش دهندگان این پرنده بیاید. در این مطلب از سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران قصد داریم اطلاعاتی کاربردی در خصوص پرورش و سن تخمگذاری بوقلمون در اختیار شما قرار دهیم. با استفاده از این مطلب به راحتی هر چه تمام تر می توانید پرورش بوقلمون خود را آغاز نمایید. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

چرا پرورش بوقلمون؟

به طور کلی، بوقلمون یکی از گونه های پر طرفدار برای پرورش به شمار می آید. اهمیت پرورش بوقلمون، به دلیل داشتن گوشت با کیفیت و دارای ارزش غذایی بالا است. گوشت این پرنده دارای چربی و کالری مناسبی است که میتواند بر سلامت افراد تاثیر مثبتی داشته باشد.

پرورش بوقلمون تخمگذار
پرورش بوقلمون تخمگذار

حتما بخوانید :پرورش بوقلمون گوشتی

سن تخمگذاری بوقلمون چه موقع است؟

در خصوص سن تخمگذاری بوقلمون اطلاعات فراوانی به دست آمده است، به طور کلی سن تخمگذاری بوقلمون در بوقلمون های مولد از هفته 30 به بعد است ( حدود 7 ماهگی ). از این زمان تا حدود 25 هفته توانایی تخمگذاری در آن ها وجود دارد و بسته به نژاد، شرایط نگهداری و نوع تخم ریزی در حدود 100 تخم میگذارند، اما برخی از نژاد های بومی بوقلمون، تعداد تخم های کمتری میگذارند و این عدد میتواند به 50 عدد برسد.

در خصوص سن و تعداد تخمگذاری بوقلمون، نکته مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد، بعد از نژاد شرایط محیطی و سالن پرورش و مدل پرورش است، در صورتی که این شرایط به خوبی فراهم نشده باشد ممکن است تاثیر نامطلوبی بر سن تخمگذاری بوقلمون داشته باشد. بطور مثال در خصوص نژاد باید بدانید که همه مدل بوقلمون های موجود در بازار توانایی تولید تعداد تخم بالایی نداشته و گاها نژاد هایی وارد شده که فقط در جهت تولید گوشت اصلاح نژاد شده اند . اگر مثال دیگری بخواهیم ارائه بدهیم میواتیم به مدل ها پرورش که در ادامه تصاویر مختلفی برای شما درج شده بهره ببرید.

سن تخمگذاری بوقلمون
سن تخمگذاری بوقلمون

بیشتر بخوانید: آموزش پرورش بلدرچین گوشتی

دما و رطوبت مناسب برای پرورش بوقلمون تخمگذار

کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی در جهات مختلفی دارای اهمیت است، سن تخمگذاری بوقلمون تا حد زیادی وابسته به شرایط محیطی محل نگهداری مولدین است. حفظ شرایط محیطی میتواند منجر به سلامت بیشتر مولدین و تولید تخم های با کیفیت بالا گردد، به طور کلی دما و رطوبت دو عامل اصلی در جهت حفظ شرایط ایده آل برای بوقلمون ها هستند.

کنترل کیفیت بستر در پرورش بوقلمون

کنترل کیفیت بستر در پرورش بوقلمون اهمیت بالایی دارد. افزایش رطوبت در سالن های پرورشی میتواند منجر به ایجاد بستر مرطوب شود که در نهایت مشکلات تنفسی را ایجاد میکند که علت این امر نیز تولید آمونیاک بالا است. علاوه بر مشکلات تنفسی، مرطوب بودن سالن ها و بستر نگهداری بوقلمون ها میتواند مشکلاتی در پاهای آن ها ایجاد نماید.

تاثیرات دما در سن بوقلمون

علاوه بر رطوبت، باید به شرایط دمایی هم توجه کافی نمود، موضوع دما از دو جهت در پرورش و سن تخمگذاری بوقلمون ها اثر گذار است :

اولین نکته در خصوص ایجاد شرایط دمایی مناسب برای خود پرنده است و موضوع بعدی توجه به میزان دما و اثر آن بر رطوبت سالن است. در بوقلمون های بالای 13 هفته، گرمای حاصل از فعالیت پرندگان برای حفظ شرایط محیطی کافی است اما پیش از این زمان تامین گرما از طریق مصنوعی امری ضروری تلقی میگردد و به طور کلی باید دما در ابتدای دوره در حدود 34 تا 36 درجه سانتی گراد باشد سپس به 32 درجه کاهش یابد. با گذشت هر هفته، به تدریج دما تا 18 درجه کاهش خواهد یافت.

شرایط و محل نگهداری بوقلمون تخمگذار

معمولا تراکم نگهداری جوجه های بوقلمون در ابتدای خروج از تخم، 30 عدد در متر مربع است و این عدد در هفته های بعدی به 20 ،10، 8، 5 و نهایتا 3 قطعه در متر مربع کاهش می یابد. محیطی که برای نگهداری بوقلمون تخمگذار در نظر گرفته میشود، باید به گونه ای باشد که شرایط رشد یکنواختی را برای آن ها فراهم آورد و این موضوع میتواند در سن تخمگذاری بوقلمون نیز اثر گذار باشد.

سالن های پرورشی باید ایزوله بوده و از ورود عوامل بیماری زا به داخل آن ها جلوگیری به عمل آید، امکانات تامین نور و دمای مناسب و همچنین تهویه قدرتمند برای سالن های پرورشی، مورد نیاز است. در نهایت استفاده از ظروف تمیز و با کیفیت برای دان و آب از مهم ترین ملزومات پرورش بوقلمون تخمگذار به شمار می آید.

سالن پرورش بوقلمون تخمگذار
سالن پرورش بوقلمون تخمگذار

حتما بخوانید : عوامل موفقیت در کسب و کار

جیره غذایی بوقلمون تخمگذار

تعیین نوع جیره بر اساس نژاد و جنسیت در بوقلمون ها متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال : معمولا بوقلمون های نر میزان غذای بیشتری نیاز دارند. تغذیه مناسب و استفاده از جیره مناسب میتواند بر روی کیفیت و سن تخمگذاری بوقلمون نیز تاثیر گذار باشد، بوقلمون ها در ابتدای زندگی به مدت 24 ساعت به غذا نیاز ندارند اما بعد از این دوره باید با دقت و توجه به آن ها غذا داد. تا روز نهم بعد از خروج از تخم، باید روزی حداقل پنج بار به بوقلمون های جوان غذا داد که این میزان پس از روز نهم تا حدود 28 روزگی به 3 وعده در روز کاهش می یابد.

البته فراموش نکنید که نباید از میزان غذا کم شود بلکه باید تعداد وعده های غذایی را کاهش داد، به این معنا که همان میزان غذا را به جای 5 وعده در 3 وعده تقسیم کرده و در اختیار جوجه ها قرار دهید.

دان بوقلمون تخمگذار
دان بوقلمون تخمگذار

حتما بخوانید : چند ایده برای شروع کسب وکار _ [ ایده هایی ساده و پر سود ]

فصل پرورش بوقلمون تخمگذار

معمولا بهترین زمان برای عرضه بوقلمون به بازار، فصول سرد سال و تا حدود اردیبهشت ماه بوده و به همین دلیل باید مدیریت و برنامه ریزی برای مزرعه پرورشی بر این اساس باشد. با توجه به اینکه با کنترل شرایط محیط میتوان در تمام فصول سال به پرورش این پرندگان اقدام نمود محدودیت از لحاظ فصل برای این کار وجود ندارد.در خصوص بوقلمون های تخمگذار، و با توجه به سن تخمگذاری بوقلمون، باید به این نکته توجه نمود که در فصل بهار که روز طولانی تری پیش رو داریم و دوره نوری افزایش می یابد، تخمگذاری در مولدین بوقلمون آغاز میشود. اما همین موضوع نیز با کنترل دوره های نوری میتواند در سالن های پرورشی قابل کنترل باشد.

شما برای ما از سن تخمگذاری بوقلمون بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی تمامی مواردی که می توانست بر پرورش و سن بوقلمون تاثیرگذار باشد را مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه شما در این زمینه تجربه دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. امیدواریم این مقاله کمک بسیاری در زمینه پرورش و سن بوقلمون به شما خوانندگان عزیز کند.

پرورش طیور یه کسب و کار پیش پا افتاده نیست

در حال بارگذاری...
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

40 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • آفرین ممنون پسر خوب از اطلاعات که دادی خوب بود یه تلنگر خوبیه که بی حساب کتاب جلو نریم

 • نوشتن دیدگاه…عالی بود اما کاش در مورد رشد جنین هم اطلاعاتی میزاشتین یادر مورد کرچی بوقلمون

 • با سلام برای شروع کسب و کار پرورش مرغ از کجا بایر شروع کنم و چقدر سرمایه لازم داره وچه دوره هایی باید ببینم

  • سلام میتونید تو دوره مرغ بومی شرکت کنید و بهترین شروع شروع با آموزش هست
   توی این دوره ها تمام سوالاتی که تو ذهن شما هست پاسخ داده شده
   از منوی بالای سایت اقدام کنید

 • بسیار عالی و اموزده دمتون گرم از نژاد های مختلف بوقلمون هم بنویسید

  و چگونی متوجه شدن نر و ماده بودن بوقلمون در چه سنی اشکار میشود هم توضیح بدید فوق العادس

  • سلام
   جنسیت در بوقلمون از جثه و میزان باز گذاشتن پرو بال و دم کاملا مشخص
   ماده ها ریز تر و کم پروبال تر هستند

 • آیا بوقلمون ۷ماهه میتواند با بوقلمون ۷ماهه ماده جفت شود وتخم هایشان هم نطفه دار میشوند؟؟

 • بوقلمون هم مثل مرغ هر روز تخم می‌کنه آیا؟
  اگر نه هر چند روز یکبار تخم می‌کنه ؟

  • با سلام
   بوقلمون ها شرایط تخم گذاریشون با مرغ بسیار متفاوت
   هرچند که مرغ ها هم هر روزه تخمگذاری نمیکنن
   تعداد تخمگذاری بوقلمون کاملا بسته به نژاده و از 40 تا 90 تخم میتونه متغییر باشه در هر دوره

   • سلام ممنون از مطالب خوبتون
    سوالم اینه بوقلمون از چه سنی کرچ میشه و بوقلمون نر از چه سنی جفتگیری میکنه ؟؟
    چجوری تشخیص بدیم که جوجه بوقلمون کرچ میشه یا نه ؟؟

 • آیا ورم یا توده های درپاهای بوقلمون برای چیه وخطری هم داره درگان اوچیه

  • سلام
   بسیاری از مسائل امکان داره دلیل این مورد باشه کاربر گرامی
   مهم ترین مورد جیره غیر بالانس + بستر نامناسب هست

 • سلام من ۸تا بوقلمون ماده ۷تا نردارم هشت ماهشونه نرها باهم همیشه در جنگ هستن ،از نظر وزن هم خالص بدون پر بالای پنج کیلو هستن ،همه هم داخل یه جا هستن ،لازمه تعداد نرها رو واسه جفت گیری کم کنم ؟با این توضیحات مشکلی دارن؟

 • من ی جفت بوقلمون نروماده دارم ماده اصلا نمیخواد جفت گیری کنه ما نر میخواد
  ماده رو خودم میگیرم نر میاد جفت گیری میکنه
  اصلا هم از تخم گذاشتن خبری نیست..
  چون خودم ماده رو میگیرم جفت گیری میکنه اشکالی نداره ک؟؟؟؟

  • سلام و احترام
   اگر به سن تخمگذاری که حدود 7 ماهگی هست نرسیده باشند
   این جفت گیری اجباری بی فایده است

 • من‌می‌خواهم‌از‌شما‌سوال‌کنم‌که‌ایا‌بوقلمونی
  که‌برای‌اولین‌بار‌تخم‌گذاری‌میکند‌‌می‌تواند‌
  در‌یک‌روز‌دوتا‌تخم‌بگذارد؟؟

 • سلام,من دو تا بوقلمون 8 ماهه دارم یکی نر یکی ماده,ولی هنوزم ماده تخمگذاری نمیکنه,دو تاشون روزا تا ساعت حدودا 2 الی 3. تو یه فضای 3 در 2 هستن بعدشم میان بیرون تا شب تو خونشون دان و اب هست و یه سطلم گندم خیس,الان فقط ماده یکم بیشتر خشونت نشون میده و دوتایی فقط میرن با خروس بجنگن,دلیلش چی میتونه باشه که تخم نمیذاره؟

  • سلام
   گندم خالی جیره مناسبی برای تغذیه بوقلمون نیست دوست عزیز
   و اینکه تخم گذاری بوقلمون به عوامل بسیار زیادی بستگی داره که در مقالات مختلفی ( قسمت مقالات بوقلمون ) بهش پرداخته شده .

 • سلام و خسته نباشید
  برای پرورش و فروش بوقلمون و تخم بوقلمون
  شمابزرگوار بر حسب دانش خود
  نژاد برنز مناسب تر است یا بوربون ؟

 • سلام.

  طول عمر بوقلمون چند سال است تقریبا؟

  و آیا بوقلمون فقط در 25 هفته مربوطه تخم گذاری می‌کند؟ یا بعد آن نیز تخم می‌گذارد؟
  کمی عجیبه…. لطفا راهنمایی کنید…

 • سلام من ۸تا ماده بوقلمون برنز و ۱۵تا ماده بوقلمون بوربون دارم چهارتا از ماده هام دوساله و بقیش ۶ماهه هستن ولی فقط یکیش تخم میزاره
  اگه میشه راهنمایی کنید تا بدونم چیکارکنم که بقیه هم تخم کنن

  • با سلام
   لطفا از آموزش های حرفه ای پرورش بوقلمون موجود در سایت استفاده کنید
   لذا دلایل عدم تخمگذاری بوقلمون بسیار زیاد هست و این نکات رو در چندین ساعت اموزش صوتی و تصویری آموزش داده ایم

   • سلام وقت شما بخیر ببخشید بوقلمون های ما ۹ ماه شونه نر ها ۱۰ کیلو و ماد ها ۵ کیلو هستن و از نژاد برنز و مشگی و سفید هستند ایا از نظر تخم گذاری ورزنشون مناسبه یا نه و هر ماده چه تعداد نر لازمشون هست

دیدگاهتان را بنویسید