مقایسه تخصصی پرورش کبک با پرورش بلدرچین

در این مطلب از سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران قصد داریم مقایسه پرورش کبک با پرورش بلدرچین را انجام دهیم و در این مقایسه به شما خواهیم گفت که کدامیک سودآور تر است. با مطالعه کامل این مطلب می توانید از بین کبک یا بلدرچین یکی را برای پرورش انتخاب نمایید. در این مطلب سایت ارش کرمانی با ما همراه باشید. مطالعه مطلب مقایسه تخصصی پرورش کبک با پرورش بلدرچین به 7 دقیقه زمان نیاز دارد.

پرورش کبک یا پرورش بلدرچین؟

پرورش کبک و پرورش بلدرچین در مقایسه با پرورش سایر انواع پرندگان به علت تقاضای بالای بازار در مصرف گوشت و تخم این دو پرنده سودآوری بیشتری به همراه دارد. گوشت و تخم کبک و بلدرچین، حاوی مقادیر زیادی پتاسیم، پروتئین و مواد مغذی بوده و طعمی نسبتا پرطرفدار و محبوب دارند. علاوه بر آن، به دلیل مقاومت بالای این دو پرنده در برابر ابتلا به بیماری‌ها و سازگاری منحصربفرد با شرایط مختلف، تلفات کمتری به دنبال خواهد داشت.

حال که متوجه شدیم پرورش کبک و پرورش بلدرچین، بازده بالایی خواهد داشت؛ برای اغلب افراد این سوال پیش خواهد آمد که: پرورش کبک سودآور تر است یا پرورش بلدرچین؟ در ادامه به توضیح جامعی درباره پرورش این دو پرنده پرخاصیت و مفید و مقایسه پرورش کبک با پرورش بلدرچین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

3 نکته مهم در مورد کبک

 1. کبک وزنی در حدود 400 تا 600 گرم در شرایط پرورشی پیدا خواهد کرد.
 2. دوره جوجه کشی کبک، 24 روز است.
 3. در قفس های مخصوص پرورش کبک به طول 1 متر و عرض 62 سانتی متر حدود 15 قطعه کبک جا می‌گیرد.
 4. دوره بلوغ جسمی (آماده کشتار ) 3.5 ماه و دوره بلوغ جنسی (تولید تخم) 6 ماه است.
پرورش کبک
پرورش کبک

حتما بخوانید :فیلم آموزش پرورش بلدرچین تخمگذار

3 نکته مهم درباره بلدرچین

 1. بلدرچین وزنی در حدود 250 گرم در شرایط پرورشی پیدا خواهد کرد.
 2. دوره جوجه کشی بلدرچین، 18 روز بوده و در مقایسه با سایر پرندگان سرعت تولید مثل بالاتری دارد.
 3. در قفس های مخصوص پرورش بلدرچین به طول 1 متر و 62 سانتی متر حدود 33 بلدرچین جا می‌گیرد.
 4. دوره بلوغ جسمی (آماده کشتار ) 35 روز و دوره بلوغ جنسی (تولید تخم) 45 روزگی است.

تفاوت های پرورش کبک با پرورش بلدرچین

پرورش کبک و پرورش بلدرچین، شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند؛ اما تفاوت های جزئی نیز در اصول کلی پرورش این دو پرنده وجود دارد که سبب برتری پرورش یکی بر دیگری خواهد شد. اگر می خواهید بدانید پرورش کبک ریسک کمتری برایتان به همراه خواهد داشت یا پرورش بلدرچین، پس، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خصوصیات پرندگان

اول اینکه کبک در مقایسه با بلدرچین پرنده ای خجالتی و ترسو می باشد و به همین علت؛ در صورت نزدیکی به انسان ها یا موجودات دیگر، به سرعت وحشت کرده و فرار می کند. همین نکته موجب می شود کبک ها بیشتر در معرض استرس قرار گرفته و بازده تولیدی آنها کاهش پیدا کند. اما بلدرچین ها این ویژگی را ندارند.

مقابله با بیماری ها

کبک در مقایسه با بلدرچین دارای مقاومت کمتری در مقابل بیماری ها بوده و در ابتلا به انواع بیماری های مرغی، استعداد بیشتری دارد.

زمان پرورش

پرورش کبک نسبت به پرورش بلدرچین مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید؛ کبک ها در 7 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. همچنین، برای استفاده از گوشت کبک، تا 4 ماهگی باید صبر نمود؛ در صورتی که دوره تخم گذاری و کشتار بلدرچین کوتاهتر بوده و در حدود 40 تا 50 روزگی می باشد.

دوره جوجه کشی

دوره جوجه کشی کبک ها از بلدرچین ها بیشتر بوده و جوجه بلدرچین ها سریعتر متولد می شوند. بنابراین، فرایند پرورش بلدرچین با سرعت بالاتری انجام شده و سرمایه گذاری انجام شده سریعتر به دست سرمایه گذار بازخواهد گشت.

فواید

گوشت بلدرچین برای رشد کودکان و حتی سالمندان مفید است؛ به همین جهت، تقاضا برای خرید محصولات بلدرچین در بازار بیشتر خواهد بود.

متابولیسم و طبیعت کبک و بلدرچین

متابولیسم و طبیعت کبک به گونه ایست که برای رشد و پرورش، به شرایط محیطی و طبیعی نیاز دارد؛ برای مثال، کبک ها عادت به نوک زدن به سنگ ها و اشیای سخت دارند؛ به همین جهت، فراهم ساختن شرایط مناسب برای پرورش کبک اندکی دشوار است. اما پرورش بلدرچین شرایط ساده تری داشته و می توان این پرنده را درون اتاقکی کوچک و حتی در قفس های دارای چندین طبقه با بازده و سوددهی بالا پرورش داد.

نوع پرورش

پرورش کبک به دو گونه صنعتی و سنتی انجام شده و پرورش این پرنده به گونه صنعتی در ایران کمیاب می باشد. به علت معایب زیاد پرورش کبک به روش سنتی، انتخاب روش صنعتی ریسک کمتر و سودآوری بیشتری به همراه خواهد داشت.

قیمت گوشت

بالا بودن قیمت گوشت و تخم کبک نسبت به بلدرچین، منجر به کاهش تقاضای آن نسبت به بلدرچین شده است. اغلب مصرف کنندگان کبک شامل اشخاصی هستند که به دلیل مفید بودن این پرنده برای سلامتی شان اقدام به خرید آن می کنند.

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی

مزایای پرورش بلدرچین

 1. سرعت رشد بلدرچین بسیار کوتاه است. (45 روزه)
 2. سن بلوغ و تخم گذاری آنها کوتاه است.
 3. بعد از پایان دوره پرورشی (دو ماه) آماده کشتار می باشند.
 4. بازده بالا در تخم گذاری نسبت به سایر پرنده های پرورشی
 5. بالا بودن سیستم دفاعی بلدرچین در مقابل انواع بیماری ها در مقایسه با سایر پرندگان پرورشی
 6. بالا بودن تقاضای بازار در خرید گوشت بلدرچین به علت فواید زیاد گوشت بلدرچین برای رشد کودکان و حتی سالمندان
 7. بالا بودن تقاضای بازار در خرید تخم بلدرچین به علت درصد پایین کلسترول موجود در تخم این پرنده
 8. کوچک بودن جثه بلدرچین ها موجب شده برای جای دادن آنها در سالن های پرورشی به فضای کمتری نیاز باشد.

مزایای پرورش کبک

 1. به علت سهولت در پرورش کبک؛ در صورت تولید انبوه، درصد سودآوری بالایی خواهد داشت.
 2. کبک، گوشت لذیذ با فواید دارویی فوق العاده ای دارد.
 3. گوشت کبک دارای مقادیر بسیار کمی چربی و کلسترول می باشد؛ بنابراین، مصرف بهینه و به اندازه آن، موجب بروز بیماری‌‌های قلبی و عروقی نخواهد شد.
 4. بالاتر بودن وزن کبک های پرورشی نسبت به بلدرچین.
 5. گوشت کبک سرشار از پتاسیم، فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد می باشد.
 6. در تقویت حافظه نقش موثری دارد.
 7. برای تقویت قوای جنسی نیز مفید است.

سرمایه اولیه پرورش کبک نسبت به پرورش بلدرچین چقدر است

اگر چه مقایسه سرمایه ای نیاز به پارامترهای بسیار زیادی دارد، ولی قطعا برای ایجاد دو مزرعه با ظرفیت یکسان (بطور مثال 1000 قطعه ای) پرورش کبک 3 برابر بیشتر از پرورش بلدرچین نیاز به سرمایه گذاری دارد. اصول کبک از گذشته پرنده ای گران قیمت بشمار میرود، پس باید نسبت سودآوری هر کسب و کاری را به میزان سرمایه گذاری محاسبه نمود. تمام بزرگان فروش دنیا همیشه گفته اند،میزان سود آوری هر کسب و کاری دقیقا بستگی به مدیر آن کسب و کار خواهد داشت.

بهترین مکان برای پرورش کبک و بلدرچین

چنانچه دوست دارید، کبک یا بلدرچین را پرورش دهید، توصیه می کنیم از قفس های مخصوص پرورش کبک و قفس های پرورش بلدرچین استفاده کنید. پرورش این پرندگان در قفس بسیار اسان تر از بستر است. استفاده از قفس در پرورش بلدرچین گوشتی، تخمگذار و کبک بیمارها را کم، توسعه پرورش را زیاد و سوداوری را بالا می برد.

شما برای ما از مقایسه پرورش کبک و پرورش بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی پرورش کبک و پرورش بلدرچین را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه نظری درباره مقایسه پرورش کبک و پرورش بلدرچین دارید، ان را در قسمت نظرات با ما اشتراک بگذارید. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید، نظرات و یا سوالات شما در کمترین زمان ممکن پاسخ داده خواهد شد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments