چرا دوره آنلاین پرورش بلدرچین تخمگذار ساخته شد؟

در کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار نکات بسیاری وجود دارد که با رعایت آنها می توانید نتایج نهایی را کاملا تغییر دهید…

با توجه به تحقیقاتی که توسط تیم تحقیقاتی آرش کرمانی انجام شده و تجربیاتی که از جلسات خصوصی مشاوره حاصل گردیده می توانیم با اطمینان اعلام کنیم که اکثر افرادی که در حال شروع پرورش بلدرچین تخمگذار هستند به دنبال راهی میانبر و فوری برای رسیدن به نتایج عالی هستند و می خواهند خیلی سریع به نتایج عالی در زمان کم برسند.

بیشتر درباره پرورش بلدرچین مطالعه کنید.

هیچ پرورش دهنده ای یک شبه موفق نشده است و هرگز نمی توان در زمان خیلی کوتاه به نتایجی که سالها توسط دیگران برای آنها زمان صرف شده است دست یافت، مگر اینکه پرورش دهندگان موفق تجارب خود را که حاصل سال ها تلاش و کوشش آن هاست در اختیار شما قرار دهند…

دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار دقیقا همین است! انتقال تجربیات پرورش دهندگان موفق و بزرگ کشور به افرادی که در ابتدای راه هستند….

شاید ۵ یا ۱۰ سال قبل نیاز به چنین دانشی برای شروع کسب و کار پرورش بلدرچین نبود و این سطح از رقابت نیز شکل نگرفته بود، اما اگر امروز با دانش و آگاهی کسب و کار پرورش بلدرچین را شروع کنید، دیگر مشکل مشتری و درآمد نخواهید داشت!

در دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار شما فقط نیاز دارید که تصمیم بگیرید کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار را راه اندازی کنید! قدم های بعدی را در این دوره خواهید آموخت…

این محصول برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که در ابتدای مسیر راه اندازی کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار هستند

افرادی که کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار را اندازی کرده اند اما درآمد ندارند

افرادی که به حوزه فعالتی که در آن مشغول هستند شک دارند

افرادی که دنبال ایده های جدید برای شروع کسب و کار هستند

افرادی که نمی دانند ایده ی پرورش بلدرچین تخمگذار چقدر ناب و پر سود است

چرا این دوره آموزشی را ساختیم؟

در چند سال اخیر افراد بسیاری برای راه اندازی کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار جهت دریافت مشاوره به موسسه آموزشی آرش کرمانی مراجعه کرده اند، تعداد این افراد با توجه به آمارهای سیستم ارتباط با مشتری ما بیش از صدها نفر بوده است!

شاید برای شما هم این موضوع رخ داده است که بعد از مدتی متوجه می شوید که اکثریت افراد در یک حوزه خاص مشکلی یکسان دارند! وقتی بعضی سوالات بیش از صدها بار تکرار می شوند و علت شکست کسب و کارهای پرورشی مشابه یکدیگر است، متوجه می شوید که مشکل یکسانی در همه شروع ها وجود دارد و شخصی که کسب و کار پرورش بلدرچین تخمگذار را آغاز کرده است از آن بی اطلاع است!

این مشکلات که تعداد آنها کم نیست همگی از نبودن تخصص کافی و عدم اطلاع از تکنیک های پرورشی میباشد. برای مثال :

پرورش دهنده نمیداند که چه زمانی باید پرنده ریزی کند تا در بهترین فصل ممکن به اوج تولید تخم برسد…، مثال هایی از این دست خیلی زیاد هستند که در این دوره به تمامی آن ها پرداخته ایم.

در دوره پرورش بلدرچین تخمگذار چه چیزهایی آموزش داده شده است؟

فصل اول : راه اندازی سالن تا خرید تجهیزات و پرنده

فصل دوم : بهترین روش های تولید تخم خوراکی

فصل سوم : بررسی سودآوری نسبت به مبلغ سرمایه گذاری

فصل چهارم : معرفی بهترین جیره غذایی و انواع دان

فصل پنجم : تکنیک های افزایش راندمان تولید تا چگونگی عرضه محصول مرغوب تر

فصل ششم : تکنیک های بازاریابی و پیدا کردن بازار هدف تا چگونگی عرضه محصول به بازار

آپدیت های همیشگی

هیچ آموشی به صورت دائمی مورد استفاده قرار نخواهد گرفت پس با توجه به تغییر در شرایط داخلی و بیرونی نیاز به آپدیت کردن اطلاعات می باشد.
شما با یک بار خواندن این دوره بصورت رایگان نسخه های بروز شده دوره را دریافت خواهید کرد.

در هر منطقه از دنیا ثبت نام کنید

بعد از ثبت نام به چه شکل آموزش ها را دریافت خواهیم کرد؟!

در هر منطقه از دنیا که باشید می توانید در این دوره ثبت نام کنید…
طبق برنامه ریزی و روانشناسی رفتار دانش آموخته ها لینک دانلود در اکانت شما بصورت گام به گام باز و برای تماشا در اختیارتان قرار خواهد گرفت

موفقیت خود را حتمی کنید

چرا آموزش اصولی و حرفه ای بالاترین اهمیت در شروع کسب و کار پرورش بلدرچین را دارد ؟!

۱) زیرا تکنیک های اصولی فروش و بازاریابی را خواهید آموخت و محصول تولیدی شما را همه می بینند
۲) با این تکنیک ها هر روز مشتریان جدید خواهید داشت
۳) هزینه های بازاریابی شما به طور خارق العاده ای کاهش می یابد
۴) بدون وقفه تلفن شما زنگ می خورد و مشتریان شما بیشتر می شوند
۵) همه رقبا میفهمند که شما بهترین هستید و رقابت با شما ساده نیست
۶) پرورش خود را اصولی شروع میکنید و هیچگاه متضرر نخواهید شد
۷) تلفات و هزینه های خود را به شدت کاهش خواهید داد و سود بیشتری بدست خواهید آورد

آمده ایم تکیه گاه شما باشیم

با شرکت در این دوره چه اتفاق هایی را رقم خواهید زد؟

عضویت در کلوپ ویژه خانواده آرش کرمانی با مزایای ویژه شامل:
پاسخ به تمامی سوالات شما توسط مدرسین دوره
آگاهی از اتفاقات جدید در حوزه پرورش
معرفی بهترین حوزه های پرورش با توجه به شرایط فعلی کشور و اعلام تغییرات

به صرفه تر از به صرفه

سوالی ممکن است برای شما پیش بیاید این است که مبلغ این دوره منطقی است یا خیر؟ اول اجازه بدهید به جای هزینه بگوییم سرمایه گذاری چون اگر آموزش را هزینه بدانیم، حتی یک ریال هم برایش زیاد است.

حال بیایید با مثالی این موضوع را بررسی کنیم :

اگر قرار باشد همین حالا کسب و کار پرورش بلدرچین را شروع کنید ( البته برای شروع اصولی، منطقی و سودآور !) نیاز به یک مشاور اختصاصی که تجربه کافی در زمینه پرورش بلدرچین را دارد، خواهید داشت… هزینه های مشاوره با یک فرد متخصص حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان به ازای هر جلسه میباشد که حداقل نیاز به ۱۰ جلسه مشاوره خواهید داشت که چیزی حدود ۱ الی ۲ میلیون تومان می شود…

یا اگر قرار باشد شما با ساعت ها اطلاعات این آموزش فقط ۵ مورد برای نحوه فروش و بازاریابی مخصوص این صنعت، میلیون ها و یا حتی میلیاردها تومن بدست بیاورید چه ؟ آیا باز هم این سوال ذهن شما را مشغول میکند؟

با سرمایه گذاری برای خرید دوره جامع هوش پرورش بلدرچین که توسط ده ها تن از اساتید مطرح کشوری تدریس شده، خودتان به یک مشاور حرفه ای برای کسب و کار پرورش بلدرچین تبدیل خواهید شد…

کسب‌وکار سودآور پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه

بلدرچین پرنده‌ای وحشی به شمار ‌‌می‌آید که از قدرت تولید مثل و رشد بالایی برخوردار است. این پرنده طی ۴۵ روز به بلوغ ‌‌می‌رسد و ‌‌تخمگذاری آن آغاز ‌‌می‌شود که در مقایسه با سایر پرندگان مدت بسیار کوتاهی است؛ برای مثال یک مرغ در مدت شش ماه به بلوغ ‌‌می‌رسد و ‌‌تخمگذاری آن آغاز ‌‌می‌شود.

بلدرچین‌‌‌ها گونه‌های زیستی پرتنوعی دارند؛ ولی از گونه ژاپنی بیشتر از بقیه گونه‌‌‌ها در ایران برای پرورش استفاده می‌شود. علت اصلی آن هم راحت بودن بودن پرورش این گونه و رشد و تولیدمثل بالای آن در مقایسه با سایر گونه‌ها است. علت مهم دیگر مقاومت بالای آن در برابر دماهای مختلف است. در این مطلب با نکات راهنمای پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه و کسب درآمد با استفاده از این روش آشنا ‌‌می‌شویم.

پرورش بلدرچین تخمگذار

بهترین نژاد بلدرچین تخمگذار

مهم‌ترین نکته در خرید بلدرچین تخمگذار آشنایی با نژادهای بلدرچین است. بلدرچین‌‌‌ها دارای نژادهای متنوعی هستند، ولی باید توجه داشته باشید که پرورش گونه‌‌هایی از بلدرچین‌‌‌ها آسان‌تر است و نیاز به تخصص چندانی ندارد. این نژادها از بلدرچین به راحتی جفتگیری ‌‌می‌کنند و جوجه‌های تازه متولد شده به گروه بلدرچین‌‌‌ها اضافه‌ ‌‌می‌شوند.

برای افراد تازه کار که اطلاعات چندانی در مورد بلدرچین‌‌‌ها ندارند و قصد راه اندازی کسب و کاری خانگی را دارند، پرورش نژادهای بلدرچین معمولی و ژاپنی را توصیه‌ ‌‌می‌کنیم. این نژادها از بلدرچین از بهترین نوع بلدرچین‌های تخمگذار به شمار‌ ‌‌می‌آیند که با آب و هوای ایران هم سازگاری کاملی دارند.

این گونه از بلدرچین که با نام کاتورنیکس هم شناخته‌ ‌‌می‌شود، در میان پرورش دهندگان ایرانی پرطرفدار است. این پرورش دهندگان از آن علاوه بر تخمگذاری برای تولید گوشت هم استفاده‌ ‌‌می‌کنند.

مزایای پرورش بلدرچین تخمگذار

مزایای پرورش بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین تخمگذار دارای مزایای بسیاری است که به همین دلیل آن را به یکی از کسب‌وکارهای پرطرفدار تبدیل کرده است که‌ ‌‌می‌توان از آن کسب درآمد داشت. در ادامه مزایای پرورش بلدرچین تخمگذار را با هم مرور ‌‌می‌کنیم.

سرعت رشد و تولید مثل در بلدرچین‌های تخمگذار

بلدرچین حدودا پس از ۴۵ روز به بلوغ‌ ‌‌می‌رسد و شروع به تخمگذاری‌ ‌‌می‌کند. در نتیجه طول مدت بلوغ آن کوتاه است که همین مورد آن را برای سرمایه‌گذاران‌ ‌‌می‌تواند به کسب و کاری جذاب تبدیل کند؛ چرا که سرمایه اولیه آن‌‌‌ها‌ ‌‌می‌تواند در مدت کوتاهی برگردد. بنابراین، پرورش بلدرچین‌های تخمگذار در مقایسه با سایر پرندگان‌ ‌‌می‌تواند سریع‌تر به سوددهی برسد.

بازدهی بالای پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه

بلدرچین بسته به نوع نژادی که دارد، در سن ۳۵ تا ۴۵ روزه دارای وزن مناسبی برای کشتار است که به طور میانگین ۲۵۰ گرم است. همچنین میزان تخمگذاری آن معمولا بین ۴ تا ۵ تخم در هفته است. همچنین تخم‌های بارور بلدرچین بعد از ۱۷ تا ۱۸ روز از تخم خارج‌ ‌‌می‌شوند. در ضمن، پرورش بلدرچین به فضای زیادی نیاز ندارد، طوری که در هر قفس به ابعاد ۱ متر طول، ۶۲ سانتی متر عرض و ۲۵ سانتی متر ارتفاع‌ ‌‌می‌توان ۳۳ قطعه بلدرچین پرورش داد.

بازدهی بالای پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه

مقاومت بالای بلدرچین تخمگذار در برابر انواع بیماری‌ها

یکی دیگر از مزایای مهم پرورش بلدرچین مقاومت بالای این پرنده در برابر انواع بیماری‌‌‌ها به نسبت سایر پرندگان از قبیل مرغ و کبک است که از این لحاظ ریسک سرمایه‌گذاری در این کسب‌وکار به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا‌ ‌‌می‌کند.

خواص تخم بلدرچین

تخم بلدرچین دارای ارزش غذایی بیشتری به نسبت تخم‌مرغ است. هر تخم بلدرچین با وجود اینکه از لحاظ وزنی یک پنجم تخم‌مرغ است، ولی در مقایسه با آن دارای ۵ برابر فسفر، ۵٫۷ برابر آهن و ۶ برابر ویتامین است. از این رو تخم بلدرچین بمب ویتامین هم لقب‌ ‌‌می‌گیرد.

ارزش غذایی گوشت بلدرچین

پروتئین موجود در گوشت بلدرچین به طور معمول ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از پرندگان دیگر است. همچنین انواع اسید آمینه‌های کمیاب که در بسیاری از پرندگان یافت نمی‌شود، در گوشت بلدرچین به مقدار قابل توجهی وجود دارد و از این لحاظ برای افراد مسن خوردن بلدرچین توصیه‌ ‌‌می‌شود. چرا که اسید آمینه‌های موجود در گوشت بلدرچین به ترمیم سلول‌های از دست رفته بافت‌های بدن نیز بسیار کمک‌ ‌‌می‌کند. از طرف دیگر مواد معدنی و ویتامین‌های بسیاری که در گوشت بلدرچین وجود دارد، در درمان بیماری‌های مختلفی مانند آسم، تشنج و فشار خون و همچنین بیماری‌های عصبی مفید هستند.

معایب پرورش بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین هم مانند هر ‌‌کسب‌وکارخانگی دیگری با سختی‌‌‌ها و معایبی روبرو است. بدیهی است که باید پیش از شروع پرورش بلدرچین در خانه با معایب آن آشنا شویم و در صورتی که قادر به رفع این معایب نیستیم، در این کار سرمایه‌گذاری نکنیم. در ادامه مهم‌ترین معایب پرورش بلدرچین‌‌‌ها را برای شما شرح‌ ‌‌می‌دهیم.

معایب پرورش بلدرچین تخمگذار

حساسیت بلدرچین تخمگذار نسبت به صداهای ناهنجار

یکی از مواردی که‌ ‌‌می‌تواند جزو معایب پرورش بلدرچین به شمار آید، پیدا کردن محیط مناسیب جهت پرورش آن است. از آنجا که محیط نگهداری بلدرچین باید طوری باشد که از سر و صدا دور باشد، ممکن است محیط‌های شهری چندان برای این کار مناسب به نظر نرسد. صداهای بلند و ناهنجار باعث ایجاد استرس در بلدرچین شده و همین استرس ممکن است روند تخمگذاری بلدرچین را با اختلال روبرو کند و در مواردی حتی باعث بروز بیماری در بلدرچین‌‌‌ها شود.

کنترل شرایط محیط پرورش بلدرچین

یکی دیگر از معایب مشخص نبودن دقیق ساعت‌های کاری این ‌‌کسب‌وکار است و هر آن ممکن است اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ داده و نیاز باشد به سالن پرورش مراجعه کنید. همچنین دما، رطوبت محیط، نور سالن، تغذیه و آب آشامیدنی بلدرچین‌‌‌ها را در ساعات مختلفی از شبانه‌روز باید کنترل کنید. یکی از راهکارهای موفقیت در این مدیریت این موارد، استفاده از سیستم اتوماسیون است که برای این کار نیاز به صرف هزینه‌های بیشتری دارید.

هزینه پرورش بلدرچین تخمگذار

هزینه پرورش بلدرچین تخمگذار

برای محاسبه سود حاصل از پرورش بلدرچین تخمگذار در ابتدا باید هزینه مربوط تجهیزات مورد نیاز برای این ‌‌کسب‌وکار مانند قفس بلدرچین، وسایل گرمایشی یا سرمایشی و همچنین هزینه‌های مربوط به تغذیه بلدرچین‌‌‌ها را مدنظر قرار دهید.

برای مثال، تعداد بلدرچین‌‌هایی که قصد دارید پرورش دهید ۴۰۰۰ قطعه باشد، هزینه تهیه قفس برای این تعداد بلدرچین ۸۰ میلیون تومان برآورد‌ ‌‌می‌شود که از این مقدار حدودا ۴۸ میلیون آن مربوط به خرید بلدرچین است و مابقی هزینه‌های تجهیزات و مواد خوراکی برای پرورش بلدرچین. همچنین در این مورد‌ ‌‌می‌توانید با کارشناسان فعال در این حوزه مشورت کنید. در ادامه هزینه‌های مربوطه را به صورت موردی مورد بررسی قرار‌ ‌‌می‌دهیم:
• هزینه مکان + تجهیزات (مهم‌ترین آن‌‌‌ها قفس بلدرچین و وسایل گرمایشی یا کولر) + خرید بلدرچین بالغ: ۱۳۰ میلیون تومان
• هزینه‌های مربوط به تخمگذاری از جمله مواد غذایی: ۳۲ میلیون تومان
که اگر سود حاصل از فروش تخم‌‌‌ها را از هزینه‌های جاری کم کنیم، سود خالص ماهیانه ۲۱ میلیون تومان برآورد‌ ‌‌می‌شود.

سود پرورش بلدرچین تخمگذار

برای محاسبه سود حاصل از پرورش بلدرچین، اگر تعداد بلدرچین را ۴۰۰۰ قطعه در نظر بگیرید؛ در صورتی که هر بلدرچین به طور میانگین هر هفته ۴ تا ۵ تخم بگذارد، در مجموع برای این تعداد بلدرچین ۹۶۰۰۰ تخم تولید خواهد شد. هزینه تمام شده برای هر عدد تخم بلدرچین با هزینه‌هایی مانند آب و دان، ۳۳۰ تومان برآورد‌ ‌‌می‌شود که برای این تعداد بلدرچین یعنی ۴۰۰۰ قطعه معادل ۳۲ میلیون تومان به صورت ماهیانه است. شما‌ ‌‌می‌توانید هر تخم بلدرچین را به صورت عمده به قیمت ۵۵۰ تومان بفروشید که در مجموع ۵۳ میلیون تومان خواهد شد. به این ترتیب، مقدار سود خالص حاصل از پرورش ۴۰۰۰ قطعه بلدرچین ماهیانه ۲۱ میلیون تومان خواهد شد.

سود پرورش بلدرچین تخمگذار

میزان و نحوه مصرف دان بلدرچین تخمگذار

در مورد تغذیه بلدرچین ها، نوع تغذیه جوجه بلدرچین‌‌‌ها با بلدرچین‌های بالغ و تخمگذار متفاوت است. برای جوجه بلدرچین‌‌‌ها غذایی آماده به اسم استارتر وجود دارد که ببرای ادامه رشد آن‌‌‌ها بسیار مغذی است. برای تغذیه بلدرچین‌های بالغ هم از انواع پلت‌‌‌ها و کنسانتره‌‌‌ها استفاده‌ ‌‌می‌شود. همچنین در پرورش بلدرچین‌های بالغ‌ ‌‌می‌توانید از مواد درشت‌تر هم استفاده کنید که غذاهای خانگی را هم شامل‌ ‌‌می‌شود؛ به شرطی که چربی و نمک کمی داشته باشند.

برای آماده‌سازی یک جیره غذایی کامل نیز باید جیره‌ای را تهیه کنید که شامل انواع ویتامین‌‌‌ها و مواد معدنی و مواد پروتئینی باشد. در ضمن، جیره‌های غذایی بلدرچین‌های تخمگذار باید از مقادیر بیشتری کلسیم و پروتئین استفاده شده باشد. بلدرچین‌‌‌ها را باید روزانه سر بار تغذیه کرد که در هر مرتبه ۱۰ گرم دان لازم است؛ یعنی روزانه ۳۰ گرم دان برای هر بلدرچین تخمگذار.

در مورد تغذیه جوجه بلدرچین‌‌‌ها همچنین‌ ‌‌می‌توانید انواع دان‌های گندم، جو، سویا، سورگوم و بذر سبزیجات را پودر کرده و به جوجه بلدرچین‌‌‌ها بدهید. استفاده از میوه‌‌‌ها و سبزیجات خردشده هم از مواد مغذی در پرورش بلدرچین‌‌‌ها به شمار‌ ‌‌می‌رود. همچنین برای تقویت رشد جوجه بلدرچین‌‌‌ها‌ ‌‌می‌توانید از منابع مختلف پروتئینی، مواد معدنی و ویتامین‌‌‌ها و چربی‌ها استفاده کنید.

مزایای استفاده از قفس در پرورش بلدرچین

مزایای استفاده از قفس در پرورش بلدرچین تخمگذار

یکی از مرسوم‌ترین روش‌‌‌ها در پرورش بلدرچین استفاده از قفس بلدرچین است. طبیعتا هنگام خرید نیز باید توجه داشته باشید که جنس قفس از ورق و مفتول‌های گالوانیزه گرم کششی و ضدزنگ باشد؛ و قفس‌‌هایی از جنس آهن به راحتی زنگ‌زده و برای این کار توصیه نمی‌شود. در این روش بلدرچین‌‌‌ها در قفس‌های طبقاتی نگهداری‌ ‌‌می‌شوند که موجب بالارفتن بازدهی ‌‌کسب‌وکار خواهد شد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از قفس، به‌کارگیری حداکثری فضای پرورش بلدرچین است که طی آن بلدرچین‌‌‌ها در قفس‌‌هایی چهار یا پنج طبقه‌ای پرورش پیدا‌ ‌‌می‌کنند. در واقع در سیستم پرورش قفس بازدهی ‌‌کسب‌وکار شش برابر بیشتر از حالتی است که بخواهید بلدرچین‌‌‌ها را در بستر پرورش دهید. همچنین به‌کارگیری قفس باعث‌ ‌‌می‌شود که جمع آوری فضولات پرندگان بسیار راحت‌تر انجام شود. از دیگر مزایای سیستم قفس کنترل بهتر بر روی میزان آب و دان‌‌‌ها و صرف هزینه کمتر در این موارد است.

نکات مهم در پرورش بلدرچین تخمگذار

یکی از کسب‌وکارهایی که‌ ‌‌می‌توان امروزه درآمد خوبی از آن داشت، پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه است. منتها برای شروع این کار باید یک سری از شرایط را فراهم کنید. در ادامه با تعدادی از شرایط و نکات مهم پرورش بلدرچین در خانه آشنا‌ ‌‌می‌شویم.

فضای موردنیاز برای پرورش بلدرچین تخمگذار

اولین شرط مهم آماده کردن فضایی مناسب جهت پرورش بلدرچین است. این محیط‌ ‌‌می‌تواند جاهای مخلفی از خانه مانند زیرزمین، حیاط پشتی یا پشت بام باشد. شما همچنین‌ ‌‌می‌توانید از قفس دست‌ساز هم برای پرورش بلدرچین استفاده کنید که مزایای مختص به خود را دارد.

البته اگر قصد دارید در محیط‌های شهری بلدرچین تخمگذار پرورش دهید، برای دوری از صدای سگ یا صداهای ناهنجار شهری از جمله صدای بوق ماشین ها، بهتر است این پرنده را در زیرزمین یا انباری پرورش دهید. این کار علاوه بر کاستن از صدا، باعث محافظت از پرنده در برابر سرما یا گرما خواهد شد که‌ ‌‌می‌تواند در میزان تخمگذاری بلدرچین هم موثر باشد. بلدرچین‌‌‌ها از آنجا که پرندگانی با جثه کوچک هستند، فضای ک‌‌می‌را برای پرورش نیاز دارند. برای مثال، پرورش ۱۰۰۰ بلدرچین به ۲۵ متر فضا نیاز دارد.

فضای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین تخمگذار

تغییرات دمای هوا

دمای مناسب برای پرورش بلدرچین‌های تخمگذار ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است که رعایت این محدوده دمایی در جلوگیری از بروز بیماری هم دارای اهمیت است. همچنین دمای مناسب جهت پرورش جوجه بلدرچین‌‌‌ها تا یک هفته باید ۳۷ درجه سانتی‌گراد باشد و باید در معرض نور ۲۴ ساعته باشند. به این منظور بهتر است لامپ‌های مادر مصنوعی به کار ببرید. همچنین جوجه بلدرچین‌‌‌ها را تا دوهفته باید در مکانی جداگانه و طبق شرایطی که به آن‌‌‌ها اشاره شد از بقیه بلدرچین‌‌‌ها جدا نگه دارید.

البته یکی از نکات مهم در پرورش بلدرچین توجه به تغییرات دمای هوا است که در صورت بروز سرما یا گرما بلدرچین را باید به مکانی سرپوشیده منتقل کرده و تجهیزاتی مثل بخاری یا کولر را در آنجا تعبیه کنید که بلدرچین‌‌‌ها در اثر سرماخوردگی یا گرمازدگی تلف نشوند.

کنترل بوی ناشی از پرورش بلدرچین در خانه

کنترل بوی ناشی از پرورش بلدرچین در خانه

نکته مهم بعدی کنترل بوی ناشی از پرورش بلدرچین است. به خصوص اگر تعداد بلدرچین‌‌هایی که پرورش‌ ‌‌می‌دهید هم زیاد باشد، بوی نامطبوع ایجاد شده بیشتر خواهد بود. این مساله ممکن است شکایت همسایگان را به دنبال داشته باشد. از این رو باید محیطی را رای این کار درنظر بگیرید که از ساختمان‌های اطراف دارای فاصله‌ای کافی باشد. برای همین هم اغلب محیط‌های روستایی‌ ‌‌می‌توانند برای این ‌‌کسب‌وکار مناسب‌تر باشد.

تهیه قفس برای پرورش بلدرچین

یکی از روش‌های نگهداری از بلدرچین، استفاده از قفس است. در قفس ۵ طبقه یک طرفه‌ ‌‌می‌توان ۱۶۵ عدد بلدرچین پرورش داد. در این ‌‌کسب‌وکار خانگی به شکل سنتی به ازای هر ۲۰ بلدرچین باید یک آبخوری و یک دانخوری درنظرگرفت.. همچنین برای جلوگیری از بروز بیماری‌‌‌ها باید فضولات آن‌‌‌ها را هر ۲ یا ۳ روز تمیز کنید و آب و دان آن‌‌‌ها را عوض کنید . همچنین باید آبخوری و دانخوری بلدرچین‌‌‌ها را هر روز شستشو دهید. برای راحتی بلدرچین‌‌‌ها هم بهتر است مقداری کاه یا یونجه در کف قفس بریزید که در هنگام تخمگذاری بتوانند در کف قفس بخوابند.

مهم‌ترین عاملی که در خرید قفس باید به آن توجه کنید جنس قفس است که باید از جنس ورق و مفتول‌های گالوانیزه گرم کششی و ضدزنگ باشد. قفس‌‌هایی از جنس آهن به راحتی زنگ‌زده و باعث بروز بیماری در بلدرچین‌‌‌ها‌ ‌‌می‌شود. همچنین در خرید قفس مناسب باید ضخامت ورق و مفتول‌های استفاده شده از دارای اهمیت است. توصیه ما این است که قفس‌های بلدرچین را از کارخانه‌های معتبر تهیه کنید.

اگر به دنبال پرورش بلدرچین در پشت بام یا حیاط خانه خود هستید، باید برای آن‌‌‌ها قفس تهیه کنید. چون که امکان فرار بلدرچین‌‌‌ها وجو دارد. همچنین باید به فکر آب و غذای بلدرچین‌‌‌ها هم باشید. برای خواب راحت آن‌‌‌ها باید روی قفس شان از پرده استفاده کنید. همچنین محیطی هم که برای پرورش بلدرچین در نظر‌ ‌‌می‌گیرید باید به دور از صداهای دلخراش باشد؛ چرا که‌ ‌‌می‌تواند سرعت رشد و تخمگذاری آن را کم کند که محیط‌های روستایی‌ ‌‌می‌توانند از این لحاظ برای این ‌‌کسب‌وکار خانگی مناسب باشند.

جوجه گیری از بلدرچین های تخمگذار

جوجه‌گیری از بلدرچین‌های تخمگذار

اجازه دهید بلدرچین‌‌‌ها به صورت طبیعی تخمگذاری کنند و تا جای ممکن تخم‌های آن‌‌‌ها دست نزنید؛ چرا که ممکن است بلدرچین‌‌‌ها آن‌‌‌ها را دور بیندازند. بنابراین، اگر هم دیدید تخم‌‌‌ها از هم جدا هستند، کاری به آن‌‌‌ها نداشته باشید و اجازه دهید خود بلدرچین‌‌‌ها آن‌‌‌ها را جمع آوری کنند. معمولا بین ۱۷ تا ۲۱ روز زمان لازم است تا بعد از نشستن بلدرچین‌‌‌ها روی تخم ها، از آن‌‌‌ها جوجه خارج شود.

بلدرچین‌های مونث و تخم‌هایشان را سایر بلدرچین‌‌‌ها جدا کنید؛ چرا که بلدرچین‌های نر ممکن است به تخم‌‌‌ها حمله کنند یا به آن‌‌‌ها نوک بزنند که باعث آسیب رسیدن به تخم‌‌‌ها‌ ‌‌می‌شود. البته گاهی هم ممکن است بلدرچین نر باعث ایجاد اذیت و آزار نشده و به بلدرچین ماده در نگهداری جوجه‌‌‌ها کمک کند. شرایط لازم را از نظر خواب، غذا و آب را برای بلدرچین‌های مونثی که‌ ‌‌می‌خواهید جدا کنید، فراهم کنید. برای گرم کردن فضا از یک لامپ استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که جوجه‌‌‌ها را باید از منبع گرما دور نگه دارید.

مطمئن شوید که عمق کاسه آب به حدی است که جوجه‌‌‌ها از آن آب بنوشند، همچنین عمق آن هم نباید آنقدر زیاد باشد که امکان داشته باشد که جوجه‌‌‌ها در آن غرق شوند. اگر هم ن‌‌می‌توانید ظرف کم عمق تهیه کنید، تعدادی تیله و سنگریزه در کف ظرف قرار دهید تا جوجه‌‌‌ها زمان آب خوردن در آن غرق نشوند.

داشتن زمان کافی برای کنترل شرایط محل پرورش بلدرچین تخمگذار

شما باید دارای زمانی کافی برای پرورش بلدرچین در خانه باشید. چرا که روزانه به سه جیره آب و غذا نیاز دارند. همچنین محیط پرورش بلدرچین‌‌‌ها را هم باید به صورت مرتب چک کنید. همچنین در نظرگرفتن مکانی مناسب برای این ‌‌کسب‌وکار خانگی هم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

پس از آن‌ ‌‌می‌توانید به فکر تهیه تجهیزات لازم مثل دستگاه جوجه کشی، کولر و بخاری باشید. به ازای هر پنج بلدرچین ماده هم باید یک بلدرچین نر را برای تخمگذاری در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که فرار دادن بیش از یک بلدرچین نر در قفس باعث بروز دعوا میان بلدرچین‌های نر خواهد شد.

نکات مهم در تهیه بلدرچین تخمگذار

مهم‌ترین نکته در خرید بلدرچین تخمگذار آشنایی با نژادهای بلدرچین است. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم نژاد بلدرچین ژاپنی نسبت به انواع بیماری‌ها مقاوم‌تر است. در مورد خرید جوجه بلدرچین، همچنین باید قبل از خرید در مورد سلامت آن‌‌‌ها اطمینان حاصل کرده و آن‌‌‌ها را از افراد مطمئن خریداری کنید. جوجه بلدرچین سالم جست و خیز ‌‌می‌کند، نوک ‌‌می‌زند و مشکلی در خوردن و آشامیدن ندارد. ولی اگر جوجه بلدرچین گوشه‌گیر باشد باید توجه داشته باشید که ممکن است به نوعی بیماری دچار شده باشد. از مهمترین بیماری‌های رایج در میان بلدرچین‌‌‌ها ‌‌می‌توان بیماری مارک، نیوکاسل، آنفولاانزا، آبله کوکسیدیوز، کانیبالیسم و برونشیت را نام برد. در ادامه با نکات مهم در زمینه زمان خرید بلدرچین آشنا می‌شویم.

نکات مهم در تهیه بلدرچین تخمگذار

زمان خرید بلدرچین

بهترین زمانی که می‌شود برای خرید بلدرچین اقدام کرد، فصل بهار است. چرا که تخمگذاری بلدرچین‌‌‌ها در فصل بهار و تابستان است. ولی برای خریداری جوجه بلدرچین بهتر است در اسفند ماه اقدام به خرید کنید. جوجه‌های خرید شده در اسفند ماه تا اوایل بهار به بلوغ رسیده و شروع به جفت‌گیری و تخمگذاری‌ ‌‌می‌کنند.
شما همچنین‌ ‌‌می‌توانید تعدادی تخم نطفه دار خریداری کرده و از دستگاه جوجه‌کشی برای پرورش آن‌‌‌ها استفاده کنید. دوره جوجه کشی بلدرچین تخمگذار ۱۷ روز است و پس از ۴۵ روز بالغ شده و تخمگذاری را شروع‌ ‌‌می‌کند. از این رو توصیه‌ ‌‌می‌شود اسفندماه اقدام به خرید تخم نطفه‌دار و دستگاه جوجه‌کشی کنید.

بلدرچین؛ پرنده‌ای درآمدزا برای پرورش در خانه

اگر تصمیم گرفته‌اید که در خانه بلدرچین پرورش دهید، باید در نظر داشته باشید که این ‌‌کسب‌وکار ممکن است کمی‌سخت باشد. چرا که باید شرایط لازم برای پرورش آن را فراهم کنید. البته این کار نیاز به صرف کمی ‌هزینه هم دارد. شما باید هزینه‌های مربوط به تهیه قفس، آبخوری، دانخوری و غذای بلدرچین‌‌‌ها و همچنین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی آن‌‌‌ها را مدنظر قرار دهید.

البته یکی از مزایای این کار این است که نیاز به فضای زیادی ندارد و شما‌ ‌‌می‌توانید بلدرچین‌های تخمگذار را در فضاهای بدون استفاده خانه خود هم پرورش دهید. بنابراین، پرورش بلدرچین تخمگذار در خانه‌ ‌‌می‌تواند یکی از راه‌های مناسب کسب درآمد برای شما باشد که نیاز به تخصص خاص و صرف هزینه چندانی هم ندارد. البته اگر به این کار علاقه‌مند نیستید به فکر ‌‌کسب‌وکار دیگری باشید. چرا که بدون داشتن علاقه نمی‌توانید از پس مشکلات سر راهتان در این کار برآیید.

دوره جامع پرورش بلدرچین تخمگذار

جهت ثبت نام آنلاین لطفا مشخصات و تلفن همراه خود را در فرم ذیل وارد نمایید و روی دکمه ثبت نام و پرداخت آنلاین کلیک نمایید. (این دوره بصورت غیرحضوری و آنلاین است)