ویتامین های مورد نیاز بوقلمون

در این مقاله به ویتامین های مورد نیاز بوقلمون میپردازیم:

بوقلمون یکی از پرندگانی است که گوشت و تخم بسیار خوشمزه ای دارد. زمانی لذیذ بودن گوشت این پرنده به بالاترین درجه خود می رسد که پرورش دهندگان ویتامین های مورد نیاز بوقلمون را به موقع به انها بدهند. ویتامین یکی ازمهمترین نکاتی است که صاحبان کسب و کار باید آن را جدی بگیرند. ویتامین های مورد نیاز بوقلمون بسیار زیاد بوده و هر کدام از آنها می توانند تاثیر بسیار زیادی در سلامتی بوقلمون ها داشته باشند. بدین ترتیب افرادی که قصد پرورش بوقلمون را دارند، نیاز است با همه ویتامین های مورد نیاز بوقلمون آشنا شده و به اندازه کافی این ویتامین ها را برای بوقلمون ها در سنین مختلف تامین نمایند.

کمبود هر کدام از ویتامین ها باعث می شود تا مشکلات بسیار جدی برای بوقلمون ها به وجود آید. ویتامین های بوقلمون می توانند از طریق آب و یا دان برای آنها تامین شوند. بدین ترتیب مشکل خاصی برای تامین ویتامین های مورد نیاز بوقلمون وجود ندارد.  شناسایی هر کدام از ویتامین ها و مزیت هایی که برای بوقلمون ها داشته و همچنین میزان مورد نیاز برای هر بوقلمون می توانند از گزینه هایی باشند که برای هر فرد متمایل به پرورش بوقلمون مفید و ضروری می باشند. افرادی که می خواهند در این حوزه اطلاعات بیشتر و کامل تری را کسب نمایند، می توانند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشند. مطالعه این مطلب به 5 دقیقه زمان نیاز دارد.

پرورش بوقلمون
پرورش بوقلمون

حتما بخوانید : سود پرورش بوقلمون چقدر است؟!

معرفی ویتامین های مورد نیاز بوقلمون

همانطور که گفته شده ویتامین های مورد نیاز بوقلمون بسیار زیاد هستند. در ادامه مطلب مهمترین موارد ویتامین ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ویتامین A

ویتامین A را می توان یکی از بهترین و موثرترین نمونه از ویتامین های مورد نیاز بوقلمون به شمار برد. ویتامین A نقش بسیار زیادی در سلامت بوقلمون داشته و بهتر است از سنین کم این ویتامین برای بوقلمون ها تامین شده و هیچ موقع بوقلمون ها با کمبود این ویتامین مواجه نشوند. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی بوده و برای تقویت سیستم ایمنی بوقلمون ها نیز بسیار مفید است. از این رو با مصرف به موقع و کافی ویتامین A می توان از بروز بیماری های مختلف در بوقلمون ها جلوگیری کرد.

ویتامین D3

از دیگر ویتامین های مورد نیاز بوقلمون می توان به D3 اشاره کرد. این ویتامین به طور طبیعی در نور آفتاب موجود می باشد. با توجه به اینکه معمولا بوقلمون های پرورشی کمتر در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند، لذا نیاز است تا این ویتامین نیز مانند سایر ویتامین های مورد نیاز بوقلمون تامین شود. ویتامین D3 به افزایش تراکم استخوان ها و جلوگیری از نرمی استخوان کمک می کند.

ویتامین E

ویتامین E از دیگر ویتامین های مورد نیاز بوقلمون محسوب می گردد. این ویتامین محلول در چربی بوده و دارای خاصیت آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد. با توجه به آنتی اکسیدان بودن ویتامین E، با مصرف صحیح و به موقع این ویتامین برای بوقلمون ها، می توان از بروز بیماری های مختلف در گله بوقلمون جلوگیری کرد. با توجه به اینکه بدن بوقلمون قادر به تولید این ویتامین به صورت طبیعی نبوده، لذا تامین آن برای بدن بوقلمون بسیار مهم می باشد.

ویتامین های بوقلمون
ویتامین های بوقلمون

حتما بخوانید : میزان تخمگذاری بوقلمون ها چقدر است؟!

ویتامین K3

یکی از مهمترین و کاربردی ترین نمونه از ویتامین های مورد نیاز بوقلمون، K3 می باشد. ویتامین K3 برای انواع سندروم هایی که با خونریزی همراه بوده، مناسب می باشد. به عنوان مثال می توان گفت برای پیشگیری و درمان بیماری هایی از جمله کوکسیدوز، برونشیت عفونی، گامبورو و… از این ویتامین استفاده می شود. بدین ترتیب وجود ویتامین K3 در جیره غذایی بوقلمون ها بسیار مفید است.

چنانچه هدف پیشگیری و درمان بیماری های مختلف باشد، در هر تن دان مصرفی بوقلمون می توان یک کیلوگرم و جهت درمان بیماری ها می توان در هر تن دان مصرفی از 2 کیلوگرم ویتامین K3 استفاده کرد.

گروه ویتامین B

گروه ویتامین B شامل ویتامین های B1، B2، B3، B5، B6، B9 و B12 است. هر کدام از این ویتامین ها برای بدن طیور از جمله بوقلمون ها لازم و ضروری می باشد. بدین ترتیب نیاز است تا پرورش دهندگان بوقلمون، انواع این ویتامین ها را در مواقع مناسب و به اندازه کافی برای بوقلمون ها تامین نمایند. ویتامین های گروه B تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت دام و طیور دارند. از این رو هر چه دقت بیشتری در تامین این ویتامین برای بوقلمون ها بشود، می توان به سود بسیار بیشتری دست یافت، زیرا با مصرف این ویتامین ها کیفیت بوقلمون نیز افزایش پیدا می کند.

ویتامین H2 یا بیوتین

بیوتین یا H2 که B7 نیز نامیده می شود یکی از ضروری ترین ویتامین های لازم برای بوقلمون به شمار می رود. ساخت اسید چرب و همچنین متابولیسم اسید چرب نیاز به مقادیری بیوتین دارد. بدین ترتیب وجود بیوتین در جیره غذایی بوقلمون بسیار ضروری است. پروتئین، کربوهیدرات و چربی از جمله مواد غذایی موجود در بدن طیور از جمله بوقلمون می باشند. برای کمک به متابولیسم طبیعی چربی، کربوهیدرات و پروتئین ها بهتر است از بیوتین استفاده شود. دستگاه عصبی، دستگاه تولید مثل و پوست از دیگر مواردی بوده که سلامت آنها نیاز به مقداری بیوتین دارد. بدین ترتیب در اغلب موارد بوقلمون ها با استفاده از جیره حاوی ویتامین H2 یا بیوتین تغذیه می شوند.

با توجه به اینکه بیوتین از ویتامین های گروه B به شمار می رود، اما اهمیت آن باعث شده تا به صورت جداگانه نیز به آن پرداخته شود.

ویتامین های مورد نیاز بوقلمون
ویتامین های مورد نیاز بوقلمون

حتما بخوانید :بیماری های رایج در پرورش بوقلمون

شرایط نگهداری ویتامین ها

ویتامین های مورد نیاز بوقلمون ها را سعی کنید در جای خشک و خنک نگهداری نمایید. برخی از ویتامین ها را نیز باید به دور از تابش مستقیم نور افتاب قرار دهید تا از کیفیت آنها کاسته نشود.

شما برای ما از ویتامین های مورد نیاز بوقلمون بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران به طور کامل ویتامین های مورد نیاز بوقلمون مورد بررسی قرار گرفته است. چنانچه نام ویتامینی را در بین گزینه ها ندیدید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید تا ویتامین گفته شده را در مطلب بگنجانیم. چنانچه تجربه جدیدی در این باره دارید آن را نیز در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به متقاضیان سایت آرش کرمانی کمک کند تا کسب و کار خود را به بهترین شکل توسعه دهند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

20 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments