عوامل موفقیت در کسب و کار

عوامل موثر بر موفقیت در کسب و کار

در این مقاله ما قصد داریم کسانی را که می خواهند کسب و کاری راه اندازی کنند، راهنمایی کنیم و همچنین عوامل موفقیت در کسب و کار  که باید آنها را بدانید، مورد بررسی قرار دهیم…

امروزه با توجه به وضعیت اشتغال در جامعه، بیشتر دانشجویان و حتی مردم به دنبال تولید و راه اندازی یک کسب و کار برای خود هستند. گاهی بدون داشتن دانش لازم، شروع یک کسب و کار منجر به شکست و ضرر مالی هنگفتی می شود.

فراموش نکنید که موفقیت در کسب و کار تنها با بودجه اولیه ممکن نیست. حتی اگر گروه تبلیغاتی قدرتمندی داشته باشید، باز هم موفقیت در کسب و کار شما تضمین نمی شود…

با ما همراه باشید تا به بررسی عوامل موثر بر موفقیت در کسب و کار، بپردازیم.

عامل موفقیت در کسب و کار
عامل موفقیت در کسب و کار

حتما بخوانید : موفقیت در کسب و کار و اصول آن

شروع کسب و کار

بیایید یک نمونه بسیار رایج و صد البته اشتباه را برای شما مثال بزنیم.

دو نفر با داشتن بودجه مناسب تصمیم به شروع یک کسب و کار می گیرند، استارت کار را زده و سپس با هزینه زیاد اقدام به تبلیغات کسب و کار نوپای خود می کنند. پس از مدتی، به دلیل استقبال کم مشتریان، مجبور به تعطیلی کسب و کار خود می شوند. این داستان بسیاری از کسب و کارهاست. اشکال کار کجاست؟

اگر ایده ای برای کسب و کار دارید، دست نگه دارید. این مقاله را تا آخر بخوانید و سپس اقدام به شروع کسب و کار خود کنید.

ابتدا باید به خودتان و ایده خودتان ایمان داشته باشید. این بسیار مهم است که در اول کار از موفقیت خود مطمئن باشید، البته نه موفقیت 100 درصدی،چون هیچ ایده یا کسب و کاری موفقیت صد درصدی قبل از شروع را نمیتواند قاطعانه تایید کند ، موفقیت صد درصدی در گرو استمرار و پشتکار شما برای آن ایده می باشد .

لذا منظور ما از اینکه شما به ایده خود مطمئن باشید یعنی اینکه اول از همه باورهای ذهن خودتان را قوی بار بیاورید و دوم اینکه بازارسنجی مناسبی قبل از هر اقدامی انجام داده باشید

پیرو نکته قوی سازی باور ها باید گفت این قانون جذب است. انرژی مثبت و فکر مثبت کار شما را جلو می برد، همواره در تمام مسائل مربوط به کسب و کار ما این نکته را یادآور می شویم که ایمان به خود و کسب و کارتان لازمه موفقیت است.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که ایده شما نباید کپی ایده دیگران باشد، کسب و کاری را شروع نکنید که دقیقا مشابه کارهای دیگر باشد بلکه تلاش کنید نیاز جامعه را کشف کنید.

در این زمینه بگذارید مثالی بزنیم تا قضیه روشن تر شود…

شروع کسب و کار
شروع کسب و کار

ماجرای درب نوشابه

حکایت است که زمانی شرکت پپسی نوشابه های خود را با درب فلزی می فروخت که به سختی باز می شدند. یکی از مشتریان خوش ذوق این نوشابه، وقتی دید مردم به سختی درب این نوشابه را باز می کنند، ایده جالبی به ذهنش رسید. آن هم طراحی دربی بود که به راحتی باز می شد. امروزه شاید این مدل درها در نوشابه ها هستیم که با یک فشار باز می شوند. این فرد خلاق ایده خود را به شرکت پپسی فروخت و از هر فروش این شرکت درصدی پورسانت می گرفت. بدین صورت او الان یک میلیاردر است.

به همین راحتی… نیاز جامعه این بود درب نوشابه به راحتی باز شود. این کسب و کار موفق شد. چرا؟ چون ایده ای جدید بود و نیاز جامعه را برطرف می کرد. ( شما با کپی ایده های دیگران خلاقیت خود را به درون چاه روانه میکنید ، شما فقط مجاز به الگو گیری از ایده های دیگران هستید ، آرش کرمانی )

مشتری، یکی از عوامل موثر بر موفقیت در کسب و کار

کسب و کارهای حرفه ای، همیشه مشتری را آنطور که می خواهند فرض نمی کنند. بلکه برعکس کسب و کار خودشان را آنطور که مشتری می خواهد پیش می برند، این یکی از عوامل موثر در کسب و کار است.

فراموش نکنید که این مشتریان و بازار است که کسب و کار شما را موفق آمیز می کند، پس حتما در همان قدم های اول به این مسئله اهمیت دهید. یکی دیگر از عوامل موثر، این است که نگذارید دیگران سر از استراتژی و کار شما در بیاورند. معمولا رقیبان شما در کسب و کار تلاش می کنند ایده و استراتژی شما را بفهمند و از آن عبور کنند. لذا مراقب این قضیه نیز باشید.

شما باید همواره در تلاش باشید محصولی یا خدمتی که مشتریان شما نیاز دارند ارائه کنید.چه در دنیای قدیم و چه امروزی مشتری پادشاه است، و این جمله را هر روزه در ذهن خود تکرار کنید ، صاحبان کسب و کارهای موفق به این نتیجه رسیده اند که ثروت از خدمت کردن بدست خواهد آمد،پس قبل از اینکه به سود محصولات خود فکرکنید،به اینکه آیا مشکلی از خریدار محصول حل خواهد کرد یا نه فکر کنید !

حتما بخوانید : دوره جامع هوش پرورش بلدرچین

blank
مشتری مداری

عوامل موفقیت در کسب و کار در هنگام شروع یک کسب و کار

لازم است در ابتدای کار این را بدانید که تلاش نکنید همه مدل خدمات و همه مدل کار انجام دهید، شما باید درجه یک کسب و کار خودتان باشید، از استراتژی ذره بین استفاده کنید و بدانید کسب و کارهایی که در حوزه های تخصصی و خاص فعالیت میکنند همیشه موفق تر بوده اند.

ورود همزمان به محصولات مختلف باعث می شود مشتری شما گیج شود. و همچنین تلاش کنید برند خود را به مشتریان نشان دهید. نه به خودتان!

یکی از اساسی ترین عوامل موثر در کسب و کار نیروی کار شما از همان ابتدای راه است. قدم های اول کسب و کار، همیشه مهم و سرنوشت ساز بوده است. لذا از همان ابتدای کار تلاش کنید نیرو و نفراتی را با خود به همراه داشته باشید که متعهد بوده و تا آخر راه با شما باشند.

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، تیم شما، ستون فقرات کسب و کار شماست و بسیار لازم و ضروری است که این تیم مصمم، قوی و قابل اعتماد باشد.

در آخر باید بدانید قبل از شروع یک کسب و کار، عوامل موفقیت در کسب و کار را به دقت بررسی کنید و همیشه به یاد داشته باشید که هر فرصت سودآوری را به هر قیمت نپذیرید.

امیدواریم این مقاله، برای شما خوانندگان عزیز مفید بوده باشد.

حتما بخوانید : معرفی صنعت پرورش بلدرچین

مشورت در کسب و کار
مشورت در کسب و کار
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments