0 تا 100 شناخت قرقاول بلژیکی ( طلایی یا لیمویی )

قرقاول بلژیکی یکی از بی‌ نظیرترین پرندگانی است که شما می توانید آن را بر روی زمین مشاهده کنید. این قرقاول به قرقاول طلایی و لیمویی نیز معروف است. منشا اصلی این پرنده زیبا به بلژیک و یونان باستان می رسد. قرقاول بلژیکی بیشتر در غرب کشور چین و کشورهایی مانند کلمبیا، انگلستان، مکزیک، شیلی، آرژانتین، آلمان و هلند یافت می ‌شود. معمولاً قرقاول های طلایی در مکان هایی زندگی می‌کنند که جز مناطق کوهستانی و جنگلی به شمار رود. کشورهای گفته شده جزو کشورهایی هستند که معمولاً آب و هوای کوهستانی و یا دارای جنگل‌های گسترده می باشند.

اگر دوست دارید با این خلقت بی نظیر خداوند بیشتر آشنا شوید، در این مطلب با سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران همراه باشید. در این مطلب شما را با قرقاول بلژیکی نر و ماده، تغذیه قرقاول بلژیکی، تولید مثل قرقاول بلژیکی و شکل ظاهری آن آشنا خواهیم کرد. مطالعه این مطلب به ۷ دقیقه زمان نیاز دارد.

خصوصیات ظاهری قرقاول بلژیکی

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد، قرقاول بلژیکی یکی از بی نظیر ترین و زیبا ترین پرندگان بر روی زمین است. این قرقاول دارای پاهای کشیده بدن سرخ رنگ و تاج های طلایی رنگ است. از پشت گردن تا پشت دم این پرنده به رنگ طوسی و رگه های مشکی می باشد. رنگ طلایی و مشکی از دیگر رنگ ها هستند که بر روی گردن قرقاول لیمویی وجود دارند. قرقاول بلژیکی دارای دمی بلند و زیباست. این ویژگی از خصوصیات بارز قرقاول های لیمویی به شمار می روند.

قرقاول بلژیکی
قرقاول بلژیکی

بیشتر بخوانید: قرقاول نژاد مسی + [ انواع گونه ها، ویژگی های ظاهری، تغذیه و تولید مثل ]

تفاوت قرقاول بلژیکی نر و ماده

قرقاول بلژیکی نر نسبت به جنس ماده معمولا بزرگتر است. جنس نر پاهای کشیده تر و انگشتانی بزرگتر نسبت به جنس مخالف خود نیز دارد. جنس نر این پرنده نسبت به جنس ماده اش از پرهای روشن‌تر و براق تر برخوردار است.

تغذیه قرقاول بلژیکی

معمولاً کسانی که قرقاول بلژیکی را پرورش می‌دهند از دان مرغ برای پرورش این پرنده استفاده می نمایید. پرورش دهندگان برای اینکه بتوانند هزینه تغذیه این پرنده بسیار زیبا را کاهش دهند از سبزیجات و علوفه به همراه دان مرغ استفاده می کنند. توجه داشته باشید قرقاول بلژیکی جز پرنده های سریع و زیرک است. در زمان پرورش این پرنده علاوه بر تامین، آب، غذا و محیط ایده آل زندگی باید مراقب پرواز و فرار کردن آن نیز باشید.

در کنار تغذیه مناسب باید ویتامین، پروتئین و ماده معدنی را نیز در وعده غذایی بگنجانید تا بهترین بازخورد را از پرورش قرقاول طلایی بگیرید.

قرقاول بلژیکی
قرقاول بلژیکی

بیشتر بخوانید: مقایسه پرورش قرقاول با پرورش مرغ

تولید مثل قرقاول بلژیکی

قرقاول بلژیکی نر در شروع فصل گرما سعی می‌کند تا نظر قرقاول ماده را برای جفت گیری به خود جلب کند. بعد از اینکه قرقاول نر توانست نظر جنس ماده خود را جلب کند به قلمرو مورد نظر می روند و عملیات جفت گیری را انجام می دهند. یکی از نکات جالب در جفتگیری این پرنده ماندگاری اسپرم در لوله های رحم جنس ماده است. در برخی از مواقع اسپرم نر ماندگاری بالایی دارد و جنس ماده برای تولید مثل نیاز به جفت گیری دوباره نخواهد داشت. توجه داشته باشید برای این که عملیات جفتگیری به بهترین شکل انجام شود، باید این کار در محیطی آرام و بدون دغدغه انجام گیرد. در صورتی که عملیات جفتگیری به درستی انجام نشود، عمل تخم گذاری راندمان پایینی خواهد داشت.

جوجه کشی قرقاول لیمویی

قرقاول بلژیکی تخم گذاری بسیار پایینی در سال دارد. این پرنده معمولاً بین ۸ تا ۱۲ عدد تخم در سال از خود تولید می نماید (میزان تخم گذاری با نحوه جفت گیری رابطه مستقیم دارد). تخمهای قرقاول بلژیکی معمولاً ۲۳ روز طول میکشد تا به جوجه تبدیل شود. توجه داشته باشید در هنگام جوجه کشی باید دمای ستر ۳۷.۷ درجه سانتیگراد و رطوبت آن بین ۵۵ تا ۶۰ درجه باشد.

افرادی که پرورش قرقاول بلژیکی را به صورت انبوه انجام می دهند، معمولاً از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک برای جوجه کشی استفاده می نمایند. با استفاده از دستگاه های اتوماتیک دیگر نیازی به دخالت انسان در طول دوره جوجه کشی قرقاول نیست.

قرقاول بلژیکی
قرقاول بلژیکی

شما برای ما از قرقاول بلژیکی بنویسید

بیشتر بخوانید: پرورش بلدرچین گوشتی

در این مطلب شما را به طور کامل با قرقاول بلژیکی، مشخصات ظاهری آن، تولید مثل، نحوه تغذیه و جوجه کشی قرقاول طلایی آشنا کردیم. چنانچه جای گزینه ای را در بین گزینه‌ های گفته شده خالی دید، آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

چنانچه پرورش این پرنده بسیار بی ‌نظیر را انجام می دهید با ما از نکاتی که هنگام پرورش آن را رعایت می کنید بگویید. نکات شما میتواند به مخاطبین سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران کمک کند تا بتوانند قرقاول طلایی را به بهترین شکل پرورش دهند. اگر در این زمینه سوالی دارید آن را از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. پشتیبانان سایت ما در اسرع وقت به نظرات شما به طور کامل پاسخ خواهند داد.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments