آشنایی با نکات کلیدی پرورش بلدرچین

 بر کسی پوشیده نیست که پرورش بلدرچین یکی از سودآورترین و پربازده ترین کسب و کارها در جهان محسوب می‌شود. اما زمانی در پرورش این پرنده می توان به سودآوری رسید که اطلاعات کافی درباره تمامی زمینه های آن را داشته باشید. اگر تصمیم دارید تا فعالیت پرورش بلدرچین را آغاز کنید و اطلاعات کافی در این‌باره ندارید،توصیه ما به شما این مطالعه این مطلب است. به یاد داشته باشید قدم اول برای راه اندازی پرورش بلدرچین (launching-raising-quail) آموزش درست از فردی با تجربه و متخصص است. در ادامه مطلب خواهیم گفت که چگونه این فرد با تجربه و متخصص را پیدا کنید. همچنین خواهیم گفت محیط مناسب راه اندازی پرورش بلدرچین و نکات مهم و عوامل تاثیر گذار آن چیست؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 7 دقیقه نیاز دارد.

حرفه ای آموزش ببینید

اگر تصمیم گرفته‌اید که در زمینه پرورش بلدرچین فعالیت کنید، لازم است که پیش از انجام هر اقدامی با افراد متخصص و با تجربه در این زمینه مشورت کرده و با اطلاعات کافی این حرفه را انتخاب کنید. چنانچه علاقه مند به آموزش در این زمینه هستید ما به شما دوره هوش پرورش بلدرچین سایت آرش کرمانی را پیشنهاد می نماییم. چرا دوره های سایت آرش کرمانی ؟ آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران است و تا کنون با آموزش های خود توانسته افراد بسیار زیادی را در زمینه پرورش طیور به اهدافشان برساند.

راه اندازی پرورش بلدرچین
راه اندازی پرورش بلدرچین

محیط مناسب برای راه اندازی پرورش بلدرچین

در ابتدای مسیر راه اندازی پرورش بلدرچین باید تصمیم بگیرید که قصد دارید این کار را در چه محیطی انجام دهید: در محیط کوچک و فضای منزل، یا در محیط بزرگ و به صورت مزرعه. مسلماً برای انجام این کار در مقیاس بالا، به سرمایه و تجهیزات بیشتری نیاز خواهید داشت و در صورت شکست، ضرر و زیان سنگینی را متحمل می‌شوید. اما در صورتی که با کسب اطلاعات لازم و آمادگی کامل وارد این حرفه شده و مراحل پرورش را بدون مشکل پشت سر بگذارید، سود قابل توجهی نصیبتان خواهد شد. در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از نکات و الزامات ضروری برای شروع به کار در این حرفه را معرفی کرده و آن‌ها را شرح دهیم.

برای اطلاع از راه و روش پرورش مرغ بومی کلیک کنید.

نکات مربوط به راه‌اندازی پرورش بلدرچین

برای پرورش بلدرچین، پیش از انجام هر کاری لازم است که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش داده و هر اقدامی را پس از مشورت با کارشناسان خبره در این امر انجام دهید. برای پرورش بلدرچین در مقیاس پایین می‌توانید از زیر زمین یا اتاقکی در منزل خود استفاده کنید. اما اگر قصد دارید کار خود را در مقیاس بالا آغاز کنید، لازم است که محلی آرام و در بیرون از فضای شهر اجاره کرده و یک مزرعه پرورش بلدرچین را در آن جا ایجاد کنید.

انتخاب نژاد بلدرچین

پیش از راه اندازی پرورش بلدرچین لازم است در این باره تصمیم گیری کنید که قصد دارید کدام نوع بلدرچین را پرورش دهید: بلدرچین گوشتی یا بلدرچین تخم گذار. برخی از نژادهای بلدرچین برای تولید گوشت مناسب هستند و برخی دیگر برای تخم گذاری پرورش داده می‌شوند. از معروف‌ترین نژادهای بلدرچین تخم گذار می‌توان به نژاد ژاپنی، تاکسیدو و بریتانیایی اشاره کرد. از نژادهای گوشتی نیز می‌توان بلدرچین سینه سفید هندی و بلدرچین سفید آمریکایی را نام برد. لازم است در این مرحله، نژاد مناسب برای پرورش را با مشورت افراد با تجربه و کارکشته در این زمینه انتخاب کنید تا بتوانید بیشترین سود ممکن را از پرورش بلدرچین بدست آورید.

انتخاب بستر مناسب

یکی از اولین کارهایی که در راه اندازی پرورش بلدرچین باید انجام دهید، انتخاب محلی مناسب برای انجام این کار است. بلدرچین را می‌توانید در بستر و  قفس پرورش دهید، اما توصیه ما این است که برای پرورش بلدرچین از قفس استفاده کنید. مدیریت پرنده‌ها در قفس راحت‌تر می‌باشد و بیماری و سایر مشکلات را ساده‌تر می‌توانید کنترل کنید. قفس بلدرچین را می توانید از سایت پرآور صنعت تهیه کنید.

قفس مناسب برای پرورش بلدرچین
قفس مناسب برای پرورش بلدرچین

بیشتر بخوانید: پرورش اصولی جوجه بلدرچین را با آرش کرمانی تجربه کنید

محل مناسب برای پرورش بلدرچین

  1. محل انتخاب شده برای پرورش بلدرچین باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد
  2. بهتر است که از قفس سیمی از جنس مفتول ضد زنگ برای پرورش استفاده کنید. قفس‌های پلاستیکی برای انجام این کار مناسب نمی باشند و مشکلاتی نظیر بیماری‌های قارچی را در میان پرندگان به وجود می‌آورند
  3. محلی که برای راه اندازی پرورش بلدرچین انتخاب کرده‌اید باید از سکوت و آرامش نسبی برخوردار باشد و از دسترس حیوانات شکارچی و درنده دور باشد
  4. محل پرورش بلدرچین باید نور کافی داشته باشد و در شب نیز کاملاً تاریک و بدون نور باشد تا پرندگان به راحتی بتوانند بخوابند.
  • لازم به ذکر است، بی توجهی به این موضوعات می‌تواند موجب پایین آمدن راندمان پرورش بلدرچین و رونق کسب و کار شما شود. بهترین راهکار در این مواقع استفاده از قفس های مخصوص بلدرچین است. با استفاده از قفس میزان بازدهی خود را بالا و میزان تلفات بلدرچین را کاهش دهید.

تهیه تغذیه مناسب

بلدرچین‌ها در طول حیات خود به تغذیه‌های متفاوتی نیاز دارند. در راه اندازی پرورش بلدرچین باید توجه داشته باشید که جوجه بلدرچین نیاز به تغذیه‌ای به نام استارتر دارد که بهتر است آن را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید. بلدرچین بالغ به طور متوسط به 20 تا 25 گرم تغذیه در روز نیاز دارد که بهتر است این میزان در طی 3 یا 4 وعده به پرنده داده شود. غذای مناسب برای بلدرچین بالغ را می‌توانید به صورت آماده خریداری کنید و یا پس از مشورت با افراد متخصص در این زمینه، ترکیبی از گندم شکسته، سبوس برنج، پوست صدف شکسته، نمک و املاح معدنی مورد نیاز برای رشد پرنده را با نسبت‌های مشخص به عنوان تغذیه به بلدرچین‌های خود بدهید.

تولید تخم بلدرچین

فراهم کردن نور کافی و مناسب در محل پرورش بلدرچین، نقش مهمی در تولید تخم بلدرچین ایفا می‌کند. توصیه می‌شود که با استفاده از لامپ الکتریکی و یا بخاری، حرارت و نور مصنوعی مورد نیاز برای راه اندازی پرورش بلدرچین را فراهم کنید. برای بهبود کیفیت تخم بلدرچین، لازم است که نژاد مناسبی را برای پرورش انتخاب کرده و قفس آن‌ها را تمیز و خشک نگه دارید. چنانچه علاقه مند به پرورش بلدرچین های تخمگذار هستید، می توانید برای افزایش راندمان کاریو تخمگذاری بلدرچین خود از دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار استاد کرمانی استفاده نمایید.

محافظت از بلدرچین‌ها در برابر بیماری

بلدرچین در مقایسه با سایر پرندگان مقاومت بیشتری در برابر بیمار شدن دارد، اما لازم است که از این پرنده نیز به خوبی مراقبت کنید تا از بیماری دور بماند. تغییرات ناگهانی دما و یا تغییرات آب و هوا می‌تواند موجب بیمار شدن بلدرچین شود. برای حفظ سلامت بلدرچین‌ها لازم است که قفس آن‌ها را همواره تمیز و خشک نگه داشته و در صورت مشاهده بلدرچین مریض، آن‌ها را فوراً از بلدرچین‌های سالم جدا کنید.

جداسازی بلدرچین های مریض
جداسازی بلدرچین های مریض

بیشتر بخوانید: مشاوره تخصصی و کاربردی پرورش بلدرچین

شما برای ما از راه اندازی پرورش بلدرچین بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی با شما همراه بودیم. برای این که بتوانید بیشترین سودآوری ممکن را داشته باشید و با مشکلات کمتری مواجه شوید، لازم است که مراحل راه اندازی پرورش بلدرچین را به صورت اصولی و با مشورت افراد متخصص و با تجربه در این زمینه پشت سر بگذارید. پرورش بلدرچین یک فعالیت اقتصادی زود بازده است که اگر به صورت اصولی و با رعایت نکات مربوطه انجام شود، سود قابل توجهی را برای سرمایه‌گذار به دنبال خواهد داشت. پس اگر به شروع فعالیت خود در این زمینه فکر می‌کنید، از مشاوره با افراد متخصص در امر پرورش بلدرچین غافل نشوید. چنانچه در زمینه راه اندازی پرورش بلدرچین تجربه دارید آن را در قسمت نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments