بیماری گامبورو (IBD) در مرغ تخم گذار + علائم و درمان آن

بسیاری از بیماری ها در مرغ  باعث شده تا کسب و کارهایی که در این زمینه فعالیت می کنند، دچار ضرر شوند. از این رو قصد داریم در این مطلب شما را با بیماری گامبورو (IBD) در مرغ تخم گذار و علائم و درمان آن بپردازم. شناخت بیماری گامبورو (IBD) در مرغ تخم گذار و علائم و درمان آن می تواند شما را تا حدود زیادی در زمینه پرورش مرغ تخمگذار یاری دهد.

بیماری بورس عفونی، که به نام بیماری گامبورو نیز شناخته می شود، یک عفونت ویروسی بسیار واگیر دار است که در مرغداری های اغلب کشورها مشاهده می شود. شدت بیماری به سن، گونه و نژاد مرغ و میزان واگیرداری ویروس بستگی دارد. این بیماری در مرغ های لگهورن سفید بیشتر از مرغ های گوشتی و تخم قهوه ای مشاهده می شود. برای آشنایی بیشتر با این بیماری با سایت آرش کرمانی همراه باشید. مطالعه این مطلب به 6 دقیقه زمان نیاز دارد.

بیماری گامبورو
بیماری گامبورو

بیشتر بدانید: چگونه به درآمد بیش از حد پرورش طیور دست یابیم؟

علائم بیماری گامبورو (IBD)

از جمله علایم بیماری میتوان به افت شدید در میزان خوراک وآب مصرفی، اسهال لزج، پرهای ژولیده و باد کرده اشاره کرد. جوجه های بیحال که بی ثبات و لرزان راه می روند، به حالت قوز می نشینند یا موقع خواب نوک خود را روی زمین قرار می دهند از دیگر علایم این بیماری به شمار می رود.

راه های تشخیص بیماری گامبورو

عفونت های قبل از سه هفتگی معمولا غیر قابل تشخیص هستند. جوجه ها در سن 3 الی 6 هفتگی بیشتر در معرض بیماری های عفونی هستند. عفونت های شدید در مرغ های لگهورن تا 18 هفتگی هم دیده شده است. بیماری های عفونی غیر قابل تشخیص از لحاظ اقتصادی مهم تر هستند زیرا می توانند شدیدتر و در مدت زمان طولانی تر سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد. جوجه هایی که در اثر بیماری گامبورو سیستم ایمنی شان ضعیف شده است، به واکسیناسیون به خوبی پاسخ نمی دهند و نسبت به بیماری های دیگر از جمله ویروس هایی که بر جوجه های سالم تاثیری ندارد نیز حساس می شوند.

راه های انتقال بیماری بورس گامبورو

بیماری گامبورو از طرق مختلفی وارد بدن پرندگان می شود. از جمله این راه ها می توان به ویروس گامبورو  غذا، آب و مدفوع اشاره کرد. توجه داشته باشید در هنگام پرورش طیور باید از دادن آب و غذا آلوده پرهیز کنید و محل زندگی آنها را مرتب تمیز کنید.

دوره نهفتگی و طول مدت بیماری گامبورو

در عفونت های بالینی، که غیر قابل تشخیص هستند، شروع بیماری پس از یک دوره ی نهفتگی بین 3 الی 4 روز اتفاق می افتد. مرگ و میرو تلفات پایینی دارد ولی حدودا بیشتر از 20 درصد گزارش شده است. بیماری گامبورو حدودا در کمتر از یک هفته بهبود می یابد، اما وزن گیری مرغ های گوشتی حدود 3 تا 5 روز به تاخیر می افتد.

وجود پادتن های مادرانه که از مادر به جوجه منتقل شده است، به بهبود یافتن و درمان بیماری کمک می کند. مسری بودن و واگیری بیماری در نژاد های مزرعه ای به طور قابل توجه ای متفاوت است. گونه های بدخیم ویروس که شیوع و مرگ و میر بالایی دارند ابتدا در کشور های اروپایی مشاهده شد و تابه حال در استرالیا دیده نشده است.

علت بروز بیماری بورس عفونی
علت بروز بیماری بورس عفونی

بیشتر بدانید: مقایسه پرورش قرقاول با پرورش مرغ

علت بروز بیماری بورس عفونی یا گامبورو چیست؟

ویروس R.N.A  عامل ایجاد بیماری بورس عفونی است که به آسانی از فابریکوس روده که عضوی از سیستم ایمنی است جدا می شود. البته می تواند از دیگر عضوها نیز جدا شود. این ویروس از طریق مدفوع در مناطق مختلف پراکنده شده و بین پرندگان شیوع پیدا می کند، در اثر تماس با محیط آلوده و حتی همراه گرد و خاک قابل حمل است.

ویروس می تواند از طریق اقلام ناقل بیماری از جمله حیوانات جونده، اشیا و موادی که می توانند عامل عفونت را از خانه ای به خانه دیگر انتقال دهند، گسترش یابد. این ویروس بسیار مقاوم است و ریشه کن کردن آن بسیار مشکل است. قابل ذکر است که بیماری به طور مستقیم از والدین به فرزندان انتقال نمی یابد. حشرات ریز مثل کرم های ریزغذایی و کنه می توانند حدود 8 هفته ویروس را در خود پناه دهند. پرندگان آلوده تا 2 هفته پس از بیماری می توانند ویروس را پراکنده کنند.

روش پیشگیری و درمان بیماری گامبورو
روش پیشگیری و درمان بیماری گامبورو

بیشتر بخوانید: بیماری نیوکاسل در مرغ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

روش پیشگیری و درمان بیماری عفونت روده

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد اما درمان های تقویتی مثل ویتامین ها، مکمل ها، الکترولیت ها و انتی بیوتیک که برای درمان عفونت های میکروبی ثانویه استفاده می شود، می توانند اثر ویروس را کاهش دهند. کاهش تراکم جمعیت و ضد عفونی گسترده زمین های آلوده موفقیت محدودی در پیشگیری از شیوع بیماری به همراه داشته اند. امنیت زیستی که به مجموع اقدامات برای کاهش رشد عوامل بیماری زا گفته می شود، از جمله اقدامات پیشگیرانه است.

واکسیناسیون برای پیشگیری از گامبورو

واکسیناسیون روش دیگر پیشگیری به شمار می رود. محافظت تاثیرگذار از طریق پرورش دهندگان  صورت گرفته و واکسن زنی به میزان واگیری و سن  بستگی دارد. در اغلب کشورها پرورش دهندگان با یک واکسن زنده در سن 6 تا 8 هفتگی ایمن سازی انجام می دهند، پس از این مرحله در سن 18 هفتگی با یک واکسن غیر فعال بر پایه روغن واکسینه انجام می شود. پرندگانی که پس از مبتلا شدن به یک عفونت معمولی بهبود پیدا کرده اند، سیستم ایمنی قوی تری دارند. به علت تنوع زیاد بین ویروس هایی که معمولا وجود دارند، تعداد مختلفی  واکسن موجود است. واکسن باید بر اساس نوع ویروسی که در منطقه شیوع دارد انتخاب شود.

شما برای ما از بیماری گامبورو یا بورس عفونی بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی شما را با بیماری گامبورو (IBD) در مرغ تخم گذار، علائم و درمان آن آشنا کردیم. با شناخت بیماری گامبورو (IBD) در مرغ تخم گذار، علائم و درمان با خیالی راحت می توانید گله پرندگان خود را در این زمینه مدیریت کنید. چنانچه در این زمینه تجربه مفیدی دارید، آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به متقاضیان سایت آرش کرمانی کمک کند تا این بیماری را به بهترین صورت کنترل کنند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

3 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments