افزایش صادرات مرغ با احیای تولید مرغ آرین در کشور

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی به نقل از ایرنا، محمدرضا عبادی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان با اشاره به افزایش صادرات مرغ با احیای تولید مرغ آرین در کشور، اظهار کرد: اکنون سالیانه نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گوشت مرغ در بیش از ۱۸ هزار واحد پرورشی تولید می‌شود.

وی افزود: می توان با احیای مرغ آرین، نه فقط تولید، بلکه صادرات این محصول را افزایش داد.

افزایش صادرات مرغ با احیای تولید مرغ آرین در کشور

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان تصریح کرد: افزایش تولید گوشت مرغ با افزایش تعداد دوره‌های جوجه‌ریزی و کاهش مدت زمان دوره پرورش ممکن می‌شود.

عبادی اضافه کرد: اکنون اکثر کشورهای جهان به دنبال تامین گوشت مرغ استاندارد با وزن و سن مناسب هستند که مرغ سایز می‌تواند جایگزین خوبی برای سویه‌های خارجی باشد.

وی ادامه داد: آهنگ و منحنی رشد مرغ آرین به‌ویژه در هفته های ششم و هفتم نسبت به سویه های خارجی متفاوت است، اما تا سن ۳۵ روزگی مدل رشد آرین برای تولید و عرضه مرغ به صورت کامل نه تنها عیب نیست بلکه یک مزیت به شمار می رود.

مزیت تولید مرغ آرین

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان خاطرنشان کرد: اکنون با توجه به طولانی بودن دوره پرورش و درشتی مرغ ها، در هر متر مربع می توان ۱۰ قطعه مرغ پرورش داد.

وی یادآور شد: اما در صورت کوتاه کردن دوره پرورش و وزن پایین مرغ می توان در هر متر مربع ۱۸ قطعه جوجه ریزی انجام داد تا  بهره وری در واحد سطح افزایش یابد.

عبادی افزود: مرغ آرین و مصرف خوراک آن تا سن ۳۵ روزگی در مقایسه با سویه های خارجی تقریبا مشابه است، به‌طور مثال سویه «آربراکرز» اگر تا پنج هفتگی حدود ۲.۷ کیلوگرم خوراک مصرف کند و وزن ۱.۸ کیلوگرم داشته باشد، سویه آرین هم همین میزان است.

منابع ویروس نیوکاسل کدام است؟

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی، اطلاعات ارائه شده در تحقیقات و مقالات استاندارد دانشمندان و محققان علوم دامپزشکی نشان می‌دهد منابع این بیماری خطرناک در پرندگان عبارتند از :

  • ترشحات چرکین از دستگاه تنفسی
  • مدفوع آلوده
  • تمامی قسمت های لاشه پرنده بیمار

بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments