10 تکنیک‌ منحصر به فرد برای افزایش تخمگذاری بلدرچین

بلدرچین یک نوع پرنده کوچک است که روی زمین لانه می‌سازد و فقط مسافت‌های خیلی کوتاهی را می‌تواند پرواز کند. شاید شما هم فراورده‌های این پرنده را مصرف می‌کنید یا چندباری تخم‌های بلدرچین‌ را در قفسه سوپر مارکت دیده باشید. در سال‌های اخیر بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری، به پرورش این پرنده روی آورده‌اند. اگر شما هم از پرورش‌دهنگان بلدرچین کشور هستید و می‌خواهید از حداکثر راندمان پرورشگاه خود استفاده کنید، این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین را به شما معرفی می‌کنیم که با انجام آن‌ها می‌توانید تعداد تخمگذاری در روز را افزایش دهید. چنانچه در پی افزایش تخمگذاری بلدرچین خود هستید ما به شما علاوه بر مطاعه این مطلب شرکت در دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار را توصیه می نماییم. این دوره توسط آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران برگزار می گردد.

افزایش تخمگذاری بلدرچین
افزایش تخمگذاری بلدرچین

بیشتر بخوانید: پرورش اصولی جوجه بلدرچین را با آرش کرمانی تجربه کنید

پرورش جوجه یکروزه به جای خرید بلدرچین بالغ

راندمان تخمگذاری بلدرچین‌های مسن مقداری پایین است. تشخیص سن بلدرچین نیز کار بسیار مشکلی است و بهتر است برای خرید بلدرچین به مزرعه‌های معتبر مراجعه کنید. اگر توانایی پرورش جوجه یکروزه را دارید بهتر است از این روش استفاده کنید. با انجام این تکنیک افزایش تخمگذاری بلدرچین می‌توانید سود بسیاری را کسب کنید.

کاهش استرس پرنده‌ها

شاید شما هم این تجربه را در سفر خود به شمال کشور داشته باشید. وقتی شما به مرغ‌های یک زن روستایی نزدیک شوید، فورا به شما تذکر می‌دهد که نترسونش، دیگه تخم نمیزاره. بلدرچین‌ها هم برای تخمگذاری نیاز به محیط آروم و بدون استرس احتیاج دارند. کاهش ناگهانی نور محیط و تغییرات دما ممکن است که باعث ایجاد استرس در پرنده‌ها بشود. یکی از تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین این است که دان‌دهی پرنده‌ها دقیقا در ساعت مشخص انجام شود زیرا با به تاخیر افتادن مرحله دان‌دهی، بلدرچین‌ها دچار استرس می‌شوند.

حفظ نظافت و تخلیه فضولات از قفسه پرنده

فضولات بلدرچین گازی به نام آمونیاک را از خود منتشر می‌کند که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی تخم‌گزاری پرنده شما داشته باشد. سعی کنید هر دو الی سه روز یکبار قفسه بلدرچین‌ها را به دقت تمیز کنید و فضولات را از آن خارج کنید.

کاهش استرس بلدرچین ها
کاهش استرس بلدرچین ها

بیشتر بخوانید: مشاوره تخصصی و کاربردی پرورش بلدرچین

آمارگیری دقیق پرنده‌ها و نظارت بر سالن پرورش بلدرچین

با آمار گیری دقیق بر روی پرنده‌ها نظارت شما بر روی سالن پرورشی به شدت افزایش پیدا می‌کند. باید شمارش کنید که هر ردیف از قفسه پرنده‌ها چه تعداد تخمگذاری دارد و علت بیشتر یا کمتر بودن تعداد آن نسبت به قفسه‌های دیگر چیست. با دقت روی قفسه‌هایی که تخمگذاری کمتری دارند می‌توانید بلدرچینی را که تخم نمی‌گذار را حذف کنید. برای ثبت دقیق آمار روزانه از فرم‌های آمارگیری استفاده کنید.

استاندارد بودن قفس‌ها و تجهیزات سال پرورش

یکی از تاثیرگذارترین تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین، استاندارد بودن محیط پرورش و تجهیزات است. اجرا دقیق این تکنیک تاثیر بسیار زیادی روی راندمان تولید شما می‌گذارد. قفس بلدرچین استاندارد باید ضد زنگ باشد زیرا با زنگ زدن آهن می‌تواند بیماری‌های مختلفی را برای پرنده ایجاد کند. سعی کنید قفسی را انتخاب کنید که قابل شست‌وشو باشد تا شما بتوانید به راحتی آن‌ها را شست‌وشو دهید.

اخیرا با رشد صنعت پرورش بلدرچین کارگاه‌های زیادی اقدام به تولید قفس‌های پرورش این پرنده می‌کنند. متاسفانه بسیاری از این کارگاه‌ها هیچ علمی برای تولید قفسه استاندارد ندارد و تولیدات آنتها برای پرورش این پرنده اصلا مناسب نیست. شما باید هنگام خرید تجهیزات سالن پرورش خود دقت کنید که از این کارگاه‌ها خرید نمی‌کنید، زیرا خریدن وسایل غیر استاندارد برای سالن پروش شما چیزی به جز کاهش راندمان ندارد.

خارج کردن بلدرچین بدون بازده ازسالن پرورش

در آمارگیری از قفسه‌ها دقت کنید که پرنده‌های بدون بازده را شناسایی کنید. یکی از تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین این است که شما از هدر رفت‌های بیهوده جلوگیری کنید. بلدرچین‌هایی که تخم نمی‌گذارند از دان پرنده‌ها مصرف می‌کنند. با کشتار به موقع بلدرچین‌های بدون بازده یا خارج کردن آن‌ها از سالن پرورش می‌توانید از هدر رفتن دان برای سایر پرندگان پربازده جلوگیری کنید.

دان مناسب برای افزایش تخمگذاری بلدرچین

بدون شک یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین، تغذیه مناسب پرنده‌ها است. دانی که روزانه برای تغذیه پرندگان خود پخش می‌کنید باید ترکیبات مناسبی در خود داشته باشد، همچنین کیفیت دانه‌ها نیز به شدت تاثیرگذار است. سعی کنید به صورت دو جیره به پرنده‌ها دان بدهید و در هر جیره تمام ترکیبات لازم را قرار دهید. ترکیب مناسب باید کلیسم، پروتئین و انواع ویتامین‌ها را در خود داشته باشد.

تغذیه مناسب مهم‌ترین تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین
تغذیه مناسب مهم‌ترین تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین

دان‌دهی مناسب بلدرچین

هر بلدرچین باید 28 تا 32 گرم دان در روز مصرف کند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر بلدرچین می‌تواند تا 60 گرم دان را بخورد. بسیاری از افراد بر این باور که دان‌دهی اضافه از تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین است. دان‌دهی اضافه برای بلدرچین چیزی به جز افزایش هزینه برای شما ندارد. با دانخوری بیش از حد پرنده نه تنها تعداد تخمگذاری را زیاد نمی‌کند بلکه با انباشته شدن چربی اضافی بعد چند روز تخمگذاری را کاهش می‌دهد. سعی کنی در هر جیره دان‌دهی مقدار مناسبی را در اختیار پرنده قرار دهید.

بیشتر درباره آموزش پرورش بلدرچین

آشنایی با بیماری کانیبالیسم در بلدرچین‌ها

اگر مشاهده کردید که پرندگان به هم نوک می‌زنند و پرهای هم را می‌کشند، فورا برای درمان این بیماری اقدام کنید. اگر این کار را در زمان مناسب انجام ندهید، در زمان کوتاهی کل پرندگان به این بیماری دچار می‌شوند و با کشتن یکدیگر زیان جبران ناپذیری به پروشگاه شما وارد می‌کنند.

دوره‌های هوش پرورش بلدرچین تخمگذار

در زمینه پرورش طیور بهتر است که از افراد با تجربه یا منابع مناسب این صنعت استفاده کنید. اگر قصد دارید که در پرورش بلدرچین فعالیت کنید یا راندمان پروشگاه خود را افزایش دهید می‌توانید از سایت آرش کرمانی استفاده کنید. در این سایت دوره‌های مختلف آموزشی بسیاری برای شما قرار داده شده است. یکی از مناسب‌ترین دوره‌ها برای معرفی تکنیک‌های تخمگذاری بلدرچین، دوره هوش پرورش بلدرچین تخمگذار است که می‌تواند برای شما و توسعه کارتان بسیار مناسب باشد.

شما برای ما از تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین بنویسید

تمام موارد مذکور در این مقاله تکنیک‌های افزایش تخمگذاری بلدرچین هستند که با اجرای هر یک می‌توانید راندمان پرورشگاه خود را به طور قابل توجهی افزایش دهید. یکی از کارهای توصیه شده نیز این است که در دوره‌های هوش پرورش بلدرچین‌های تخمگذار شرکت کنید تا تجربه کافی در این زمینه را کسب کنید. چنانچه تجربه ای در این باره دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments