سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

پرورش بلدرچین جزو آن دسته از فعالیت‌هایی است که می‌تواند شما را در مدت زمان نسبتاً کوتاهی به درامدزایی برساند. در مقایسه با هزینه‌هایی که باید برای شروع این کار انجام دهید، سود پرورش بلدرچین به مبلغ قابل توجهی خواهد رسید. این موضوع باعث شده است که توجه بسیاری از افراد به این روش جلب شود و با ارزیابی هزینه‌های لازم و درامد احتمالی حاصل شده از این راه، به دنبال شروع فعالیت خود در این زمینه کاری باشند. حال سوال اینجاست که آیا به راحتی می توان با پرورش ای پرنده به سودهای کلان رسید؟ چه عواملی را باید پشت سر گذراند تا بتوان این پرنده را به صورت انبوه پرورش داد؟ هزاران سوال در ذهن فعالان این زمینه در هنگام پرور بلدرچین به وجود می آید.

آیا می توان این سوالات را در فضای وب جستجو کرد یا با مقالات منتشر شده به پاسخ آنها رسید؟ آیا هر منبعی برای سرمایه گذاری های کلان مناسب است؟ از قدیم گفتند کار را باید به کاردان سپرد. از همین رو آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران با اجراهای دوره های مختلف سعی دارد نکات مهم و باارزشی را در اختیار پرورش دهندگان بلدرچین و سایر پرندگان قرار دهد. پرورش بلدرچین نمونه بارزی از دوره هایی ست که آرش کرمانی تجربیات چند ساله خود را در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

سود پرورش بلدرچین چقدر است؟
سود پرورش بلدرچین چقدر است؟

بیشتر بخوانید: نکات ممنوعه و حیاتی در غذای بلدرچین

چرا پرورش بلدرچین را انتخاب کنیم؟

بلدرچین پرنده‌ای کوچک است که دوره بلوغ بسیار کوتاهی دارد. یک جوجه بلدرچین در مدت زمان 40 الی 50 روز به یک بلدرچین بالغ تبدیل شده و آماده کشتار و تخم گذاری می‌ شود. با در نظر گرفتن این موضوع متوجه خواهیم شد که دوره بازگشت سرمایه و رسیدن به درامدزایی در پرورش بلدرچین، بسیار سریع خواهد بود. این در حالی است که برای شروع به کار یک مرغ‌داری و رساندن یک مرغ به شرایط تخم‌گذاری، حداقل به 6 ماه زمان نیاز خواهید داشت. با انتخاب درست و فراهم کردن زمینه های مناسب برای پرورش بلدرچین می توان زودتر نیز به درآمدزایی رسید.

چرا پرورش بلدرچین را انتخاب کنیم؟
چرا پرورش بلدرچین را انتخاب کنیم؟

روش های درآمدزایی با پرورش بلدرچین

  1. کشتار و فروش بلدرچین
  2. فروش تخم بلدرچین

روش های بازاریابی بلدرچین

هر بلدرچین بالغی که آماده کشتار باشد، حدوداً 240 گرم وزن دارد. می توانید بلدرچین را به صورت بسته بندی یا زنده عرضه کنید. برای بازاریابی فروش تخم بلدرچین و گوشت آن، به راحتی می‌توانید به تبلیغات در فضای اینترنت و محل خود بپردازید و فروشگاه‌هایی را برای فروش محصولاتتان پیدا کنید. برای این که بتوانید سود پرورش بلدرچین را محاسبه کنید، ابتدا باید هزینه‌های اولیه شروع به این کار را محاسبه کرده و سپس هزینه‌های جاری این کار را محاسبه کنید. پس از آن با کم کردن این مقادیر از پول بدست آمده از فروش تخم بلدرچین و گوشت آن، می‌توانید سود مالی بدست آمده از این راه را محاسبه کنید.

بیشتر درباره پرورش بلدرچین گوشتی

برآورد هزینه‌های لازم برای پرورش بلدرچین

پیش از شروع به کار، باید مشخص کنید که مسیر شما برای دستیابی به سود پرورش بلدرچین کدام است: پرورش بلدرچین گوشتی یا پرورش بلدرچین تخم‌گذار.

برای شروع، می‌توانید کار خود را از یک سوله کوچک یا حتی یک انباری یا اتاق آغاز کنید. فرض می‌کنیم که قصد دارید برای شروع 2000 بلدرچین را پرورش دهید. برای پرورش بلدرچین گوشتی نیاز به قفس معمولی و برای پرورش بلدرچین تخم‌گذار نیاز به استفاده از قفس‌ بلدرچین مکانیزه خواهید داشت.

چگونه برآورد هزینه‌های لازم برای پرورش بلدرچین را محاسبه کنیم؟ 
چگونه برآورد هزینه‌های لازم برای پرورش بلدرچین را محاسبه کنیم؟

هزینه اجاره یک سوله کوچک یا انباری در بافت روستایی و بیرون شهر را 500 هزار تومان، و مبلغ لازم برای خرید یک فن تهویه را هم 500 هزار تومان در نظر می‌گیریم. در صورتی که محل اجاره شده برای پرورش بلدرچین نیاز به کولر آبی و هیتر گازی نیز داشته باشد، هزینه کولر آبی را 1 میلیون تومان و هزینه هیتر گازی را 5/2 میلیون تومان در نظر بگیرید. برای خرید قفس مکانیزه به منظور پرورش حدود 2000 بلدرچین تخم‌گذار، حداقل باید مبلغ 6 میلیون تومان را اختصاص بدهید. تا این جای کار، هزینه‌ای که برای این کار انجام داده‌اید حدود 10 میلیون و 500 هزار تومان می‌باشد.

بهترین روش برای پرورش بلدرچین

یک راه برای شروع به کار این است که تخم بلدرچین بخرید و جوجه‌کشی را با استفاده از آن انجام دهید. با انجام این کار سود بالایی از پرورش بلدرچین به دستتان خواهد رسید، اما لازم است که دستگاه جوجه کشی داشته باشید تا بتوانید با کمترین تلفات تخم‌ها را به جوجه تبدلیل کنید. از آن جایی که برای خرید دستگاه جوجه کشی باید هزینه بالایی را بپردازید، می‌توانید از این کار صرف نظر کرده و بلدرچین بالغ خریداری کنید. اگر قیمت هر بلدرچین بالغ را 2500 تومان در نظر بگیریم، برای خرید 2000 عدد بلدرچین باید مبلغ 5 میلیون تومان خرج کنید. در هر صورت داشتن قفس مناسب برای پرورش بلدرچین بسیار سودمند تر از پرورش بلدرچین در بستر و یا سوله است.

براورد هزینه خورد و خوراک بلدرچین‌ها

مجموع هزینه‌هایی که تا این جای کار برای رسیدن به سود پرورش بلدرچین محاسبه کردیم، به 5/15 میلیون تومان رسیده است. اگر هزینه خرید دستگاه جوجه کشی را هم 5 میلیون در نظر بگیریم، می‌توانیم آن را جایگزین 5 میلیون تومانی کنیم که در قسمت قبل برای خرید بلدرچین اختصاص داده بودیم. برای این که بلدرچین‌ها را از تخم جوجه کشی کرده و به بلدرچین بالغ تبدیل کنید، به 42 روز زمان نیاز خواهید داشت. در طول این مدت باید هزینه‌ای را برای خوراک بلدرچین‌ها پرداخت کنید.

بیشتر درباره پرورش مرغ بومی مطالعه کنید.

هر بلدرچین از زمانی که از تخم بیرون بیاید تا زمانی که به بلدرچین بالغ تبدیل شود، به 605 گرم دان نیاز دارد. با فرض این که قیمت هر کیلو دان بلدرچین 1800 تومان باشد، هزینه پرورش هر بلدرچین بالغ برای شما 1000 تومان خواهد بود، در صورتی که برای خریدن یک بلدرچین بالغ باید 2500 تومان هزینه می‌کردید.

محاسبه میزان سود پرورش بلدرچین

طبق محاسباتی که انجام دادیم، تا به این جای کار به مبلغ 5/15 میلیون تومان برای هزینه‌هایی شامل اجاره سوله، خرید فن، قفس، کولر، هیتر و خرید بلدرچین‌ها نیاز دارید. همچنین هزینه‌های متغیر نظیر پول آب، برق، گاز، هزینه بسته بندی، خوراک بلدرچین‌ها و حمل و نقل را نیز باید در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این هزینه‌ها در 2000 بلدرچین، قیمت تمام شده هر بلدرچین 240 گرمی 1500 تومان و هر تخم بلدرچین 80 تومان می‌شود. هر بلدرچین بالغ را می‌توانید 2500 تومان و هر تخم بلدرچین را می‌توانید 120 تومان بفروشید.

با در نظر گرفتن این هزینه ها، اگر بتوانید 2000 بلدرچین را پرورش دهید و هرکدام از آن‌ها در هفته 4 بار تخم بگذارند، هر ماه 32000 تخم بلدرچین خواهید داشت. اگر از هر تخم 40 تومان سود بدست بیاورید، در ماه 280/1 میلیون تومان سود پرورش بلدرچین بدست خواهید آورد. همچنین با توجه به محاسباتی که بیان کردیم، اگر به دنبال فروش بلدرچین گوشتی باشید، پس از پرورش و فروش 2000 عدد بلدرچین گوشتی 2 میلیون تومان سود بدست خواهید آورد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که دوره بازگشت سرمایه شما 50 روزه خواهد بود، بنابراین سود بدست آمده برای شما از فروش بلدرچین گوشتی برابر با 200/1 تومان در هر ماه خواهد بود.

همان طور که مشاهده کردید، پرورش بلدرچین یک فعالیت اقتصادی سودآور است که بازار کار خوبی دارد و تنها با چند ماه فعالیت می‌توانید هزینه‌ای که در اول کار صرف کرده‌اید را بازیابی کنید. داشتن پشتکار و فعالیت اصولی در این زمینه باعث می‌شود که بتوانید حجم کار خود را گسترش داده و سود پرورش بلدرچین برای شما افزایش یابد.

شما برای ما درباره سود پرورش بلدرچین بنویسید

اگر به پرورش پرندگان علاقه مند هستید و به دنبال پرورش بلدرچین هستید، به شما تبریک می‌گوییم؛ این کار قطعا پس از مدتی سود خوبی نصیب شما خواهد کرد، به شرطی که با اصول انجام آن آشنا باشید و انتظارات خود از سودآوری این کار را نیز به درستی تنظیم کرده باشید. در این مطلب از سایت آرش کرمانی ، شما را با میزان سود تقریبی پرورش بلدرچین آشنا کردیم تا با درنظرگرفتن این نکات برای ورود به این کار و ادامه آن تصمیمات درستی بگیرید. اگر در این باره نظرات دیگری دارید می توانید آن را در اختیار ما قرار دهید تا آن را با سیار مخاطبان به اشتراک بگذاریم.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments