پرورش بلدرچین تخمگذار

پرورش بلدرچین تخمگذار، یکی از پرسودترین فعالیت های تولیدی مرتبط با طیور و سایر ماکیان به شمار می آید. محل زندگی این پرنده در طبیعت بر روی زمین و در سالن پرورش در سیستم قفس می باشد. بلدرچین به مقدار خیلی کمی توانایی پرواز دارد. نکته قابل توجه این است که با توجه به اصلاحات ژنتیکی که در قدیم صورت گرفته نیز همچنان این پرنده به دلیل طبیعت وحشی و مقاومت بالا در مقابل بیماری ها، برای ایجاد کسب و کار بسیار مناسب می باشد. بنابراین به دلیل دارا بودن ویژگی ها و برتری های خاص این پرنده نسبت به سایر ماکیان، پرورش بلدرچین با استقبال بسیاری مواجه شده است.

در این مطلب از سایت ارش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی ایران قصد داریم شما را با شرایط پرورش بلدرچین بیشتر آشنا کنیم. چنانچه دوست دارید این پرنده را در خانه و یا فضاهای کوچ پرورش ذهید در این مطلب سایت ارش کرمانی با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب 6 دقیقه وقت نیاز دارد.

بلدرچین تخمگذار
بلدرچین تخمگذار

حتما بخوانید : معرفی صنعت پرورش بلدرچین

شرایط پرورش بلدرچین تخمگذار

بلدرچین سرعت رشد بسیار بالایی دارد، به طوری که تخم بلدرچین، قادر است در عرض 17 روز، به جوجه تبدیل شود. همچنین این پرنده ، بعد از گذشت 6 هفته به یک بلدرچین بالغ تبدیل می شود.و مجدد خود آماده تخمگذاری خواهد شد. بهتر است بدانید که هر بلدرچین ماده سالم، میتواند در هر 1.5 روز 1 عدد تخمگذاری کند. بنابراین پرنده بلدرچین، نسبت به سایر پرندگان از میزان تخمگذاری بیشتری در مدت زمان کم برخوردار است.

چگونه بلدرچین تخمگذار پرورش دهیم؟

برای شروع پرورش بلدرچین تخمگذار کافی است به مکانی ساکت و بدور از آلودگی که مجهز به آب، برق و گاز می باشد دسترسی داشته باشید. وسعت مکان مورد نظر می تواند بین 12 مترمربع الی 1 هزار مترمربع باشد.

تخم بلدرچین
تخم بلدرچین

حتما بخوانید : دوره جامع هوش پرورش بلدرچین

بلدرچین از چه سنی شروع به تخمگذاری می کند؟

بهتر است بدانید که فاصله بلوغ جسمی تا جنسی این پرنده فقط 7 روز است. البته تشخیص سن این پرنده، جهت انجام برنامه ریزی های پرورشی، بسیار اهمیت دارد. زمان شروع تخمگذاری بلدرچین در حدود 40 تا 45 روزگی است. از طرفی بلدرچین های وحشی طبیعت زمانیکه سن آن ها بین 10 الی 20 هفته می باشد شروع به تخمگذاری می کنند، ولی در نژاد اصلاح شده اینچنین نیست.

تغذیه بلدرچین تخمگذار

بهتر است بدانید که تغذیه بلدرچین مولد و پرواری، متفاوت است، که خوراک هر دو به صورت آردی یا پلت، در اختیار آن ها قرار می گیرد. میزان پروتئین این خوراک در اوایل دوره رشد بسیار اهمیت دارد. ( پروتئین حدودی جیره های اولیه 24 درصد ، و در ادامه کمتر و کمتر میشود )

ویژگی های تغذیه مناسب برای بلدرچین

این پرنده برای رشد و تخمگذاری، به مقدار کافی خوراک بالانس شده نیاز دارد. جیره غذایی بلدرچین باید حاوی مواد مغذی بیشتری باشد. بلدرچین را می توان در سه گروه استارتر 0 تا 2 هفتگی، رشد کننده در سن 2 تا 5 هفتگی و تخمگذار در سن 6 هفته به بعد تقسیم کرد. بنابراین در هر دوره از پرورش بلدرچین تخمگذار باید مواد مغذی متناسب با سن و کاربری پرنده در اختیار آن ها قرار بگیرد. لازم به ذکر است که دوره استارت و شروع دوره ، به دلیل بحرانی بودن، باید تحت مراقبت های تغذیه ای خاص قرار بگیرد. برای مثال جیره غذایی برای 3 تا 4 هفته اول باید شامل حدودا 24 درصد پروتئین و 2750 کیلوکالری بر کیلوگرم انرژی باشد. مصرف روزانه برای هر پرنده  به صورت میانگین 33-28 گرم است.

نقاط حساسی که باید با تغذیه بلدرچین تامین شود

دان مصرفی، جهت پرورش بلدرچین تخمگذار، باید از فرمولاسیون ویژه ای برخوردار باشد. به طوری که ترکیبات مورد نیاز پرنده، اعم از مواد معدنی و ویتامینه، فسفر و کلسیم در دان مورد مصرفی وجود داشته باشد.( پروتئین بالاتر از 19 درصد در زمان تخمگذاری پیشنهاد نمیشود ). نکته قابل توجه در تغذیه بلدرچین مخصوصا زمانی که به صورت جوجه هستند، این است که نسبت به کمبود روی، فسفر و کلسیم بسیار حساس می باشند. در صورتیکه جوجه بلدرچین با کمبود این مواد رو به رو شود، ممکن است دچار عقب ماندگی در رشد، کمبود وزن، مشکلات تنفسی و عدم رشد پرها شود.

تغذیه بلدرچین
تغذیه بلدرچین

بیشتر بخوانید : قفس های مخصوص جوجه یکروزه

شرایط سالن و نگهداری بلدرچین تخمگذار

سالن و نگهداری بلدرچین تخم گذار باید استانداردهای موجود را دار باشد. شرایط سالن و نگهداری بلدرچین تخم گذار عبارتند از :

 1. از آنجایی که جوجه بلدرچین در ابتدای تولد فاقد تحرک می باشد و توانایی قدرت انطباق با دمای محیط را ندارد، نسبت به تغییرات دمای هوای محیط حساسیت خاصی را از خود نشان می دهد. بنابراین برای عدم آسیب به جوجه بلدرچین دمای محیط آن باید بین 36 تا 37 درجه سانتی گراد همراه با هوای تمیز و میزان اکسیژن کافی باشد.
 2. هر چه سن جوجه بیشتر شود میزان حرارت محیط آن کاهش پیدا می کند، به طوری که در سن 6 تا 7 هفتگی میزان درجه حرارت 22 تا 24 درجه سانتی گراد است. ( بطور میانگین در هر هفته 2.5 درجه سانتیگراد دما کاهش پیدا میکند ) 
 3. برای رشد بهتر، میتوانید از سیستم قفس جوجه یکروزه در سالن پرورش استفاده نمایید
 4. برای شروع تغذیه مناسب جوجه بلدرچین یکروزه و پرورش بلدرچین تخمگذار به روش سنتی، می توان در روزهای اول، از محلول 5 درصد آب و شکر استفاده کرد. اما در پرورش صنعتی، اگر بخواهید با علم روز پیش بروید، باید از مولتی الکترولیت + انرژی پلاس محلول در آب استفاده کنید.
 5. شدت نور محیط نگهداری بلدرچین، بسیار اهمیت دارد، به طوری که موقع شروع باید محیط روشنی در حدود 60 تا 70 لوکس ایجاد شود.
 6. همچنین در هفته سوم شدت روشنایی باید به 10 لوکس کاهش پیدا کند.
 7. جهت پرورش بلدرچین تخمگذار، بهتر است به پرندگان 16 ساعت روشنایی و 8 ساعت خاموشی دهید.
 8. 8 ساعت خاموشی جهت عادت کردن پرنده برای تاریکی احتمالی در نظر گرفته می شود.
 9. اگر پرنده را در بستر ( زمین ) پرورش می دهید باید از بستر پوشال مخصوص سالن های مرغداری استفاده شود.
 10. همچنین لازم به ذکر است که محیط باید خشک باشد. زیرا رطوبت ممکن است سبب بیماری آسپرژیلوز و یا کوکسیدیوز در پرندگان شود. این بیماری ها  نوعی بیماری تنفسی و قارچی است که ممکن است تلفات بلدرچین شد.
سالن پرورش بلدرچین
سالن پرورش بلدرچین

حتما بخوانید : موفقیت در کسب و کار و اصول آن

قفس بلدرچین تخمگذار

قفس بلدرچین، جزء وسایل ضروری پرورش بلدرچین تخمگذار می باشد. قفسی مناسب است که در تمام قسمت های کف، دیواره و سقف از توری و شبکه های استاندارد تشکیل شده باشد. قفس های استاندارد و مناسب از مفتول با پوشش گالوانیزه گرم ساخته شده اند. در قفس های شرکتی و مناسب پرورش تمام مسائل فنی مرتبط با حوزه کاری شما پیش بینی و لحاظ شده، لذا بطور مثال در صورت استفاده از قفس های مخصوص پرورش گوشتی ، امکان پرورش بلدرچین تخمگذار را نخواهید داشت.

اصول بهداشتی قفس بلدرچین

 1. سیستم تهویه به صورت 24 ساعته و مداوم روشن باشد
 2. قفس بلدرچین هر ماه باید شسته شود
 3. فضولات باید روزانه خالی گردد
 4. دان خوری ها هر روز شسته شود
 5. از ورود حشرات جلوگیری شود
 6. هر هفته قفس ضد عفونی گردد

شما برای ما از پرورش بلدرچین تخمگذار بنویسید

اگر از پرورش بلدرچین تخمگذار تجربیات دیگری دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. خوشحال می شویم بتوانیم مطالب آموزنده و کاملی را در اختیار مخاطبین سایت ارش کرمانی قرار دهیم. نظرات شما علاوه بر ما به متقاضیان سایت کمک می کند تا بتوانند کسب و کار خود را رشد دهند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

5 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments