دلایل شکست استارت آپ ها

موفقیت یا شکست استارت آپ

دلایل و علت شکست استارت آپ ها بسیار مختلف است که در این مقاله سعی خواهیم کرد به برخی از این دلایل اشاره کنیم. استارت آپ، یکی از پر ریسک ترین فعالیت ها می باشد. بعضی از استارت آپ ها به موفقیت بسیار بزرگی دست پیدا کرده اند و زندگی عده ای را به کلی تغییر داده اند.  اما بیشتر استارت آپ ها با شکست مواجعه شده اند.

با ما همراه باشید تا این بحث مهم و جذاب را شروع کنیم.

بررسی دلایل شکست استارت آپ ها

شکست استارت آپ ها دلایل زیادی دارد. از عدم برنامه ریزی صحیح گرفته تا اشتباه در آنالیز بازار و مشکلات تیمی و مالی و … در این بخش به بررسی هر یک از دلایل بالا خواهیم پرداخت. دلایلی که اگر قبل از شروع کسب و کار و استارت آپ به آنها توجه شود، حتما از مشکلات احتمالی آینده نیز جلوگیری خواهد کرد.

بهتر است بدانید عمده دلایل شکست استارت آپ ها عدم توجه و دقت کافی در اوایل کار است.

استارت آپ

حتما بخوانید : استارت آپ چیست و انواع استارت آپ ها کدام اند؟!

اولین دلیل شکست استارت آپ ها

عدم توجه به نیاز بازار و آنالیز دقیق بازار، اولین دلیل شکست استارت آپ شماست.

تصور کنید یک کسب و کار برای حل مشکل خاصی راه اندازی می کنید. شما قبل از راه اندازی، بازار را آنالیز کردید و متوجه شدید که این مشکل وجود دارد و برای حل آن ایده ای را پیاده سازی کردید.

بعد از مدتی متوجه شدید که این مشکل تنها در ماه های خاص و یا افراد خاصی است. این خود باعث می شود بازار شما و کسب و کار شما آنطور که فکرش را می کردید پیش نرود.

به مرور تقاضا کمتر شده و نهایتا متوجه می شوید که این ایده و کسب و کار، موفق آمیز نبوده است. چرا؟ چون در ابتدا آنطور که باید اقدام به آنالیز بازار به صورت کامل نکرده اید. به طور کلی تحقیقات بازار حرف اول را در راه اندازی کسب و کار و موفقیت آن می زند. لذا سعی کنید تحقیقات میدانی جامع و کاملی داشته باشید.

مشکل دوم، تیم تخصصی شما

قطعا تیم، یکی از عوامل مهم در کسب و کار است. اگر شما در این زمینه غفلت کنید، با شکست استارت آپ خود مواجعه می شوید. پس تلاش کنید که تیمی را انتخاب کنید که ضمن داشتن توانایی های مناسب، با شما هم فکر و هم عقیده باشند.

سعی کنید تیم استارت آپ شما متشکل از افراد قدیمی و افراد جدید باشد. چرا که افراد قدیمی دارای تجربه هستند و کمک مناسبی برای شما خواهند بود. نکته ای که نباید فراموش کنیم این است که تیم شما، سرمایه شما خواهد بود. تلاش کنید سرمایه ای خوب و حرفه ای داشته باشید.

تمام شدن نقدینگی و دردسرهای آن

یکی از اساسی ترین مشکلات و دلایل شکست استارت آپ ها، تمام شدن نقدینگی و یا سرمایه است. استارت آپ ها معمولا در بیشتر مواقع کار را با سرمایه شخصی آغاز می کنند. ولی در ادامه کار، نیاز به سرمایه گذاری دارند. اگر سرمایه لازم تزریق نشود، ممکن است با شکست مواجعه شوند. بسیاری هم وام دریافت می کنند و نمی توانند به موقع پرداخت کنند و ورشکست می شوند.

blank
دلایل شکست استارت آپ ها

حتما بخوانید : بیزینس پلن و کاربرد آن

مدل کسب و کار اشتباه

یکی از دلایل دیگر شکست استارت آپ ها، مدل کسب و کار اشتباه است. باید قبل از عملیاتی کردن هر ایده ای، به بررسی مدل آن و شبیه سازی آن و مخصوصا آنالیز بپردازیم. غفلت از این مسئله یکی از دلایل مهم شکست ما می باشد. منظور از مدل کسب و کار، نحوه اداره کسب و کار می باشد.

اینکه چگونه سرمایه را مدیریت کنیم، چگونه مشتریان را مدیریت کنیم، چگونه بازاریابی را مدیریت کنیم، همه این مسائل در زمینه مدل کسب و کار قرار دارد.

دلایل شکست استارت آپ ها در ایران

در این زمینه ما به ترتیب دلایل اصلی و مهم شکست استارت آپ ها را از دیدگاه فعالان این زمینه بررسی می کنیم. دلایل شکست در ایران به ترتیب زیر است :

  1. سرمایه ناکافی
  2. هم تیمی های ضعیف
  3. اطلاعات ناکافی از بازار
  4. مدل کسب و کار اشتباه
  5. محصول بی کیفیت
  6. رقابت شدید و بازاریابی ضعیف

همانطور که مشاهده می کنید در ایران اساسی ترین مشکل نبود سرمایه کافی است. همچنین با توجه به مشکلات تحریم و مسائل سیاسی، سرمایه گذاری خارجی نیز کمی مشکل است.

blank
بررسی مشکلات استارت آپ ها

حتما بخوانید : تکنیک های راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه اولیه

سخن آخر درباره دلایل شکست استارت آپ ها

برای موفقیت در کسب و کار، بسیار مهم است که بررسی های لازم، تحقیقات و آنالیز بازار، هم تیمی قوی و هم فکر انتخاب کنید. سه راه زیر برای رسیدن به موفقیت به شما کمک شایانی می کند :

  1. جذب افراد ماهر و با انگیز، پر انرژی و متخصص
  2. انجام تحقیقات بازاریابی ، انجام تحقیقات میدانی، تحلیل رقبا و آنالیز بازار
  3. طراحی دقیق یک مدل کسب و کار استارت آپ

در نهایت تمام تلاش خود را بکنید تا محصول و خدمات با کیفیتی را ارائه دهید. ممنون که تا این بخش از مقاله همراه ما بودید. امیدواریم مطالب برای شما مفید بوده باشد.

blank
طراحی استارت آپ

حتما بخوانید : بازاریابی اینترنتی

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments