3.7 درصد فرآورده‌های دامی کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی به نقل از ایرنا رضا یوسفی رضایی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی با بیان اینکه 3.7 درصد فرآورده‌های دامی کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود ،اظهار کرد: ۶۰۰ هزار تن محصولات دامی در این استان تولید می شود که ۳.۷ درصد کل تولیدات کشوری است.

وی افزود: استان در بخش تولیدات دامی کشور جزو ۱۰ استان برتر است.

3.7 درصد فرآورده‌های دامی کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی تصریح کرد: هفت میلیون واحد دامی سبک و سنگین در استان وجود دارد و ۱۳۰ هزار نفر در صنعت دام و طیور استان اشتغال دارند.

وی اضافه کرد: استان با تولید سالانه ۴۷ هزار تن گوشت قرمز رتبه پنج کشوری و قطب تولید این محصول در کشور به شمار می رود.

رضایی ادامه داد: نیاز سالانه استان به گوشت قرمز ۳۹ هزار و ۳۶۰ تن می‌باشد.

آذربایجان غربی، قطب تولید گوشت قرمز در کشور است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: از ۴۷ هزار تن گوشت قرمز تولیدی استان ۱۶.۴۱ درصد به عنوان گوشت مازاد بر تولید به سایر استان‌های کشور ارسال می شود.

رضایی افزود: آذربایجان غربی در زمینه تولید شیر رتبه هشت کشور را به خود اختصاص داده و نیاز سالانه استان ۳۶۰ هزار تن شیر است و مابقی شیر مازاد به سایر استانها ارسال می شود.

وی یادآور شد: ایجاد و راه‌اندازی دامداری‌های بزرگ‌مقیاس از جمله ۲ واحد گاو شیری هرکدام پنج هزار راسی و یک واحد ۲ هزار راسی و یک واحد ۵۰ هزار راسی دام سبک با مشارکت سرمایه گذار داخلی و خارجی جزو برنامه‌های معاونت بهبود تولیدات دامی در سطح استان است.

بیماری مارک در طیور چیست؟

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی آرش کرمانی، بیماری مارک در طیور یک عفونت ویروسی در میان مرغ ها و بوقلمون در سن پایین است.

در حقیقت در بین سال‌های 1980 تا 1990 میلادی انواع سویه های ویروس مارک در آمریکای شمالی و اروپا باعث ایجاد مشکل شد.

بر این اساس این بیماری برای اولین بار در سال 1907 توسط دکتر ژوزف مارک مجارستانی کشف شد و بعد از گذشت 63 سال از کشف بیماری اولین واکسن بیماری ساخته شد تا از میزان خسارت های ویروس مارک کم کند.

بیشتر بخوانید:

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments