مردم به هیچ وجه مرغ را از مراکز غیرمجاز، خریداری نکنند

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی به نقل از ایرنا غلامرضا توکلی، مدیر اداره کل دامپزشکی استان البرز با بیان اینکه مردم به هیچ وجه مرغ را از مراکز غیرمجاز، خریداری نکنند، اظهار کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری زئونوز (مشترک بین انسان و پرندگان) است.

وی افزود: مردم به هیچ وجه مرغ را از مراکز غیرمجاز، خریداری نکنند.

مردم به هیچ وجه مرغ را از مراکز غیرمجاز، خریداری نکنند

مدیر اداره کل دامپزشکی استان البرز تصریح کرد: اگر مردم با  فروش فله ای یا بدون مهر و  برچسب دامپزشکی مواجه شدند، موضوع را بلافاصله به شبکه های دامپرشکی مستقر در شهرستان ها گزارش دهند.

توکلی اضافه کرد: خوشبختانه مرغداری های صنعتی مستقر در استان البرز از لحاظ درگیری با این بیماری به دلیل واکسیناسیون ۱۰۰درصدی پاک هستند و هیچ واحدی درگیر این بیماری نشده است.

وی ادامه داد: در هنگام استفاده به طور حتم گوشت مرغ را کاملا پخته و تا حد ممکن از استفاده گوشت مرغ به صورت جوجه ای خودداری کرده و یا به صورت کامل بپزند ضمن اینکه تخم مرغ را نیز به صورت کامل بپزند.

هیچ یک از واحدهای تولیدی استان البرز درگیر آنفلوآنزای فوق حاد نشده است

مدیر اداره کل دامپزشکی استان البرز خاطرنشان کرد: از سوی دامپزشکی در تمام کشتارگاه ها مسوول فنی و ناظر شرعی مستقر است و کنترل ۱۰۰درصدی انجام می شود حتی خودروهای حمل مرغ زنده به کشتارگاه ها به طور کامل  ضدعفونی می شوند.

توکلی افزود: مردم در صورتی که در منزل پرنده ای نگهداری می کنند اگر با کاهش مصرف دان یا تلفات غیرمتعارف پرندگان روبرو شدند موضوع را فوری به شبکه های دامپزشکی اطلاع داده ضمن اینکه از تماس کودکان با پرندگان جلوگیری کنند.

وی یادآور شد: از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد ۶ میلیون و ۳۴۷ هزار و ۲۶۵ دوز واکسن آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در واحدهای صنعتی استان به تعداد ۹ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۳۲۴ قطعه طیور تزریق شده است.

بیماری کوکسیدیوز در طیور چیست؟

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی، تحقیقات استاندارد دانشمندان علوم پزشکی نشان می‌دهد عامل این بیمارط تک یاخته اط به نام آیمریا است.

گونه‌های مختلفی از این تک یاخته در طیور می‌تواند ایجاد بیماری کند که از جمله آنها می‌توان به ایمریا نکاتریکس ، ایمریا ماگزیما، ایمریا آسرولینا، ایمریا برونتی، ایمریا تنلا، ایمریا میتیس، ایمریا پری کوکس اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments