شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان کشور

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی به نقل از ایسنا، سید بهمن نقیبی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان کشور، اظهار کرد: از ۲۸ آبانماه که دوره جدید بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور شروع شد تاکنون در ۶ استان کشور گزارش آنفلوآنزا داشتیم.

وی افزود: در استان های مازندران، اردبیل، مرکزی، تهران، خراسان جنوبی و کرمانشاه این بیماری گزارش شده است.

شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ۶ استان کشور

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در استان خراسان جنوبی تاکنون ۴ واحد مرغ تخم گذار و یک واحد مرغ مادر درگیر این بیماری شده اند و نگران این هستیم که بیماری گسترش بیشتری پیدا کند.

نقیبی اضافه کرد: خوشبختانه ادارت دامپزشکی استان ها وارد عمل شدند و در تلاش هستند که با معدوم سازی به موقع از گسترش بیماری جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: بررسی‌های ما در استان خراسان جنوبی بیانگر این است که اولین واحد صنعتی که به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مبتلا شده حدود ۱۰ روز بیماری را مخفی نگه داشته و گزارش به موقع نداده است.

مخفی کاری در ارائه گزارش شیوع آنفلوآنزای فوق حاد طیور

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: همین امر منجر به این شده که تعداد زیادی پرنده  در آنجا به ویروس مبتلا شوند.

نقیبی افزود: خوشبختانه واحدهای مهم و پرتراکم صنعتی واقع در استان های آذربایجان شرقی، قزوین، البرز، تهران، مرکزی، قم و اصفهان تا این لحظه به دلیل تغییر سیاستی که در سازمان دامپزشکی ایجاد شد و طیور این استان ها علیه آنفلوانزای فوق حاد واکسینه شدند تاکنون موردی از بیماری نداشته اند.

وی یادآور شد: در خراسان جنوبی نیز به دلیل اینکه تاکنون بیماری گزارش نشده بود در برنامه ملی واکسیناسیون علیه بیماری انفلوآنزای فوق حاد قرار نگرفتند ولی در حال حاضر  واحدهای صنعتی این استانها در حال واکسینه شدن هستند.

پیشگیری از بیماری مارک در طیور چگونه است؟

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاعرسانی آرش کرمانی، تحقیقات نشان می‌دهد جوجه های 2 تا 8 هفته بیشتر در معرض ابتلا به مارک هستند.

در بسیاری از مناطق جوجه های یک روزه در برابر بیماری مارک واکسینه می شوند اما متأسفانه واکسن نمی تواند صد در صد مؤثر واقع شود و در بسیاری از موارد فقط از ایجاد تومور و یا فلج شدن جلوگیری می کنند اما از آلودگی به ویروس نمی‌توانند پیش‌گیری کنند.

بیشتر بخوانید:

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments