جفتگیری بوقلمون | آشنایی با نکات مربوط به جفتگیری و لقاح مصنوعی بوقلمون

آشنایی با روش‌های لقاح؛ راز موفقیت در پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون یکی از کسب‌وکارهای پردرآمد و انتخابی عالی برای کارآفرینان است. بوقلمون‌ها پرندگانی رام و باهوش هستند و که امکان پرورش آن‌ها به‌صورت سنتی و صنعتی وجود دارد. پرورش این پرنده به‌خاطر ارزش بالای غذایی و قیمت بالای گوشت آن طرفداران زیادی دارد؛ اما بدون آشنایی با تمامی جوانب این کار، نمی‌توانید کسب‌وکاری موفق در این زمینه داشته باشید. در این مطلب با نحوه جفتگیری بوقلمون و انواع لقاح آن آشنا می‌شویم.

آشنایی با نکات مهم برای جفتگیری بوقلمون در آرش کرمانی

تعیین جنسیت بوقلمون

برخلاف بسیاری از پرندگان، تعیین جنسیت بوقلمون، کار آسانی است. پرنده نر در بوقلمون درشت‌تر و سنگین‌تر است و بوقلمون نر بالغ، زائده‌های سیمی برجسته‌ای روی سینه خود دارد. از سوی دیگر بوقلمون نر زائده‌های منقاری بزرگ و افتاده‌ و غبغب صورتی یا قرمز رنگی دارد که از 5 هفتگی قابل رویت است. همچنین رفتار خرامیدن، خاص بوقلمون‌های نر است. در مقابل، بوقلمون‌های ماده ریش کوچک و غیرقابل انعطاف دارند. در ادامه میتوانید برای اطلاع از پرورش بلدرچین گوشتی کلیک کنید.

فصل جفتگیری بوقلمون

بوقلمون‌ها در روش جفتگیری طبیعی عموما در فصل‌های بهار و تابستان جفتگیری می‌کنند. در این فصل‌ها بوقلمون نر آغاز به خرامیدن می‌کند؛ به این معنا که بال‌های خود را باز می‌کند و از گلوی خود صدایی ویژه ایجاد می‌کند. برای جفتگیری بوقلمون در روش پرورش بوقلمون، برای هر بوقلمون نر، 8 بوقلمون ماده در نژادهای انگلیسی و آمریکایی و در مورد نژاد برنز سینه‌پهن، 5 بوقلمون ماده در نظر گرفته می‌شود.

بهترین فصل برای جفتگیری بوقلمون‌ها در آرش کرمانی

از بوقلمون‌های نر در روش جفتگیری طبیعی، فقط در سال اول استفاده می‌شود؛ زیرا این پرندگان بعد از مدتی نسبت به یکی از بوقلمون‌های ماده، احساس تعلق پیدا می‌کنند و باروری طبیعی آن‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین باید هر 15 روز یکبار جفت‌ها را جا‌به‌جا کنید. بوقلمون‌های ماده در این روش باروری 40 تا 50 جوجه تولید می‌کنند.

تولید مثل مصنوعی در بوقلمون‌ها

جفتگیری بوقلمون به روش طبیعی، یکی از روش‌های باروری این پرنده است. روش دیگر روش استفاده از لقاح مصنوعی است. از مزایای این روش می‌توان به افزایش باروری بوقلمون در فصل جفتگیری اشاره کرد. روند لقاح مصنوعی بوقلمون دارای دو مرحله اساسی است که عبارتند از:

 • مرحله جمع‌آوری مایه منی
 • مرحله لقاح در بوقلمون‌های ماده

تولید و جمع‌آوری اسپرم بوقلمون

روش تلقیح مصنوعی بوقلمون، نیازمند ایجاد شرایطی مناسب برای بوقلمون‌های نر است؛ به‌گونه‌ای بتوانند به حداکثر توانایی ایجاد اسپرم برسند. از جمله نکات مهم در ایجاد این شرایط می‌توان به قراردادن بوقلمون‌ها با سنین متفاوت در کنار هم، ایجاد امنیت زیستی، ایجاد فضایی تمیز و ضدعفونی شده و تغذیه مناسب اشاره کرد. در ادامه، تسهیلات لازم برای ایجاد چنین شرایطی را با هم مرور می‌‎کنیم:

 • تهویه مناسب: سالن‌های بسته و استفاده از تجهیزات تهویه مانند هواکش‌های برقی، بهترین گزینه برای ایجاد تهویه مناسب برای بوقلمون‌ها است. متوسط دمای سالن باید در حدود 14 درجه سانتی‌گراد باشد و در نظر داشته باشید که هوای سرد، تولید اسپرم را در بوقلمون نر کاهش می‌دهد.
 • تغذیه مناسب: برای هر بوقلمون دست کم باید 33 تا 35 سانتی‌متر فضای دان‌خوری وجود داشته باشد. وجود پروتئین خام، ترکیبات فاقد ازت، چربی‌های خام، کلسیم و ویتامین‌های A، B، E و C از جمله موارد ضروری در دان بوقلمون است. بوقلمون نر در زمان اسپرم‌گیری باید وزنی در حدود 22.5 کیلوگرم داشته باشد.
 • آب مناسب: برای هر بخش نگهداری بوقلمون‌های نر یک جایگاه آبخوری لازم است و این جایگاه نباید در معرض نور مستقیم آفتاب باشد. همچنین این جایگاه باید در هر روز یکبار تمیز شود.
 • نور مناسب: در فصل اسپرم‌گیری از بوقلمون‌های نور بهتر است، میزان نور روزانه سالن را به‌تدریج افزایش دهید.

تولید و جمع‌آوری اسپرم بوقلمون در آرش کرمانی

جمع‌آوری اسپرم بوقلمون

در زمان جمع‌آوری اسپرم بوقلمون، بوقلمون‌های نر را در جایگاهی به‌دور از بوقلمون‌های ماده قرار می‌دهند. در این زمان بوقلمون نر در حدود 32 تا 36 هفته سن دارد. در این مدت باید با بوقلمون‌های نر با ملایمت رفتار شود و ترجیحا فقط یک نفر کار اسپرم‌گیری را انجام دهد. برخی از نکات مهم در این زمینه را با هم مرور می‌کنیم:

 • مدت زمان اسپرم‌گیری 2 دقیقه است
 • پرهای دور مقعد بوقمون باید چیده شود
 • اسپرم‌گیری در طول روز انجام می‌شود
 • از ابزار استریل استفاده شود
 • اسپرم‌های خونین، زرد رنگ یا آلوده به مدفوع، دور ریخته شود
 • در هر بار اسپرم‌گیری مقدار 0.15 تا 0.3 میلی‌لیتر اسپرم به‌دست می‌آید
 • نهایتا تا نیم ساعت بعد از اسپرم‌گیری، باید مایع منی را رقیق و استفاده کرد
 • اسپرم‌گیری هفته‌ای سه‌بار یا نهایتا یک‌روز در میان انجام می‌شود

لقاح مصنوعی بوقلمون ماده

لقاح مصنوعی بوقلمون‌های ماده باید دست کم 4 ساعت قبل از حداکثر تولید روزانه تخم کامل شود یا بعد از آن انجام شود. همچنین این کار در زمانی انجام می‌شود که دست کم 95 درصد بوقلمون‌ها در اولیت لقاح مصنوعی، به‌سادگی مجرای‌شان باز می‌شود. دومین نوب لقاح مصنوعی باید 3 روز بعد انجام شود و نوبت سوم، 7 تا 10 روز بعد از لقاح نخست است. حجم اسپرم رقیق شده برای هر بوقلمون ماده ۰٫۰۲۵ تا ۰٫۰۳۰ میلی‌لیتر است.

بررسی نکات مهم برای جفتگیری بوقلمون در آرش کرمانی

یادگیری روش‌های مدرن در دوره هوش پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون و انواع ماکیان از جمله کسب‌وکارهای پردرآمد است. اگر قصد راه‌اندازی چنین کسب‌وکاری دارید و یا می‌خواهید کسب‌وکار خود را با روش‌ها و دانش به‌روز توسعه دهید، پیشنهاد ما شرکت در دوره‌های آموزشی پرورش انواع ماکیان از جمله بوقلمون در سایت آرش کرمانی است.

مطالبی که در دوره هوش پرورش بوقلمون به شما ارائه می‌شود، عبارتند از: مقدمات راه‌اندازی سالن، تجهیزات و پرنده، بهترین روش‌های تولید تخم، جوجه و بوقلمون گوشتی، راه‌های افزایش درآمد و سودآوری، تکنیک‌های افزایش راندمان تولید، تکنیک‌های بازایابی و ارائه محصول و چگونگی شخصیت یک پرورش دهنده بوقلمون. شما در هر منطقه از ایران و دنیا که باشید می‌توانید مطالب این دوره را دریافت کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments