توزیع 232 هزار تن نهاده‌ دامی در استان آذربایجان‌شرقی

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی آرش کرمانی به نقل از بازار، جاوید بهروزین در خصوص میزان توزیع نهاده‌های دامی در استان، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱۸ هزار تن ذرت، نزدیک به ۵۴ هزار تن سویا و ۶۰ هزار تن جو از طریق این سامانه توزیع شده است.

وی افزود: بیش از ۵۰ درصد نهاده‌های ذرت و سویای موردنیاز استان از طریق سامانه بازارگاه تامین شده و بین مصرف کنندگان توزیع شده است، البته برخی از واحدهای تولیدی، نهاده مورد نیاز خود را خارج از سامانه خریداری کرده‌اند که در جایی ثبت نشده و نمی‌توان در این خصوص آماری را ارائه داد.

بهروزین با اشاره به کاهش وزن گوشت مرغ‌های پایان دوره به علت کمبود نهاده‌های مصرفی در جیره طیور به خصوص کنجاله سویا، اظهار کرد:  بخشی از این نهاده ها یا مواد غذایی دیگری نظیر کنجاله کلزا و پودر گوشت جایگزین می شود و این موضوع سبب کاهش جزئی در وزن پایان دوره شده است.

وی در خصوص نحوه توزیع نهاده‌های دامی در بین بهره برداران، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئولیت ثبت سفارش و واردات نهاده‌ها را برعهده دارد، پس از انجام امور گمرکی و ترخیص نهاده‌ها این اقلام در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته و از طریق سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی بین بهره برداران زیربخش دام و طیور توزیع می گردد.

وی با بیان این‌که نمی‌توان مشکلات تامین نهاده‌های دامی کشور را در ماه‌های گذشته انکار کرد، گفت: در موضوع تامین ارز مورد نیاز برای ترخیص نهاده‌ها از گمرک مشکلاتی وجود دارد که باید حل شود؛ البته اخیرا مقدار نهاده های تخصیصی افزایش یافته است که  نشان می‌دهد بخشی از این مشکل رفع شده است.

بهروزین ادامه داد: بر اساس سیاست‌های اتخاذ شده وزارت جهاد کشاورزی، اطلاعات تولیدی هر واحد مرغداری در سامانه درج شده است که بر این اساس نهاده موردنیاز هر مرغدار توسط شرکت پشتیبانی دام  مستقیماً در بازارگاه خود مرغدار بارگذاری می‌شود و یک مرغدار نهاده خود را بر اساس گله موجود و نیازش به صورت مستقیم از این طریق خریداری می‌کند.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments