تغذیه بوقلمون | ترکیبات، مواد مغذی و میزان مناسب مصرف جیره‌ی غذایی

نکات مهم در تغذیه‌ بوقلمون

بوقلمون یکی از بهترین گزینه‌ها در لیست پرورش طیور است و افراد زیادی در حال پرورش این پرنده‌ی باارزش هستند. به عنوان کسی که قصد ورود به این بازار را دارد باید اطلاعات زیادی در مورد نحوه‌ی نگهداری و تغذیه‌ بوقلمون داشته باشید در غیر این صورت تلفات خواهید داشت یا سود زیادی کسب نمی‌کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد پرورش بوقلمون و تغذیه‌ی آن بیشتر توضیح دهیم تا بدانید چه چیزی در انتظار شماست و خود را برای آن آماده کنید.

نکات مهم برای تغذیه بوقلمون در آرش کرمانی

تغذیه بوقلمون در دوره‌های مختلف

جوجه‌های بوقلمون هم مانند جوجه‌ی سایر پرندگان در 24 ساعت اول چیزی نمی‌خورند. چون در بدنشان چیزی به عنوان زرده وجود دارد که نیازهای اولیه‌ی آنها را برطرف می‌کند. اما با گذشت این زمان شما باید به فکر یک تغذیه‌ی اساسی برایشان باشید. برای چهار هفته‌ی اول، باید با مقدار تقریبی 450 تا 500 گرم غذا در روز شروع کرده و رفته رفته آن را افزایش دهید. وقتی این جوجه‌ها کمی بزرگ شدند و به شش هفتگی رسیدند، باید وزنی در حدود 1 کیلوگرم داشته باشند. در این حالت است که باید در حدود 1700 تا 1800 کیلوگرم در روز غذا بخورند.

از این زمان به بعد، رشد بوقلمون اوج می‌گیرد و بعد از هفته‌ی چهاردم یا پانزدهم، به بیشترین حد خود می‌رسد. در نهایت رشد این پرنده در بیست یک تا بیست و دو هفتگی متوقف می‌شود و این همان زمانی است که دیگر میزان تغذیه بوقلمون به عدد ثابتی می‌رسد و نیازی نیست افزایش پیدا کند. در این سن بسته به نژاد و جنسیت، مقدار غذای مورد نیاز آنها نیز می‌تواند متفاوت باشد.

انتخاب غذای مناسب

جدا از میزان کافی، انتخاب نوع تغذیه بوقلمون نیز اهمیت زیادی دارد. شما باید غذاهای درست را برای تقویت آنها انتخاب کنید. به طور کلی غذای بوقلمون شامل موارد زیر است:

  • ترکیبی از سبزیجات خرد شده‌ی مختلف مانند کاهو، یونجه و جعفری که می‌توانید برای بهتر کردن طعم آنها از ماست اضافه کنید.
  • مخلوطی از دانه‌های خرد شده؛ که از جمله‌ی آنها می‌توان به گندم، ذرت و سویا اشاره کرد. تنوع دانه در تغذیه بوقلمون اهمیت زیادی دارد و هرگز نباید از سه نوع کمتر شود.
  • خرده نان که باعث احساس سیری بیشتر برای بوقلمون می‌شود و می‌توانید آن را با کمی ماست مخلوط کنید.
  • کمی پودر پوست تخم مرغ به همراه سایر دانه‌های غلات
  • تخم مرغ آبپز
  • آب

نکات مهم برای انتخاب غذای بوقلمون‌ها

اینها ترکیبات اصلی هستند که به کمک مخلوطی از آنها می‌توان یک جیره‌ی بسیار کامل برای بوقلمون تهیه کرد. یکی از نکات مهم در پرورش بوقلمون این است که آنها در روزهای اول غذا را نمی‌شناسند و ممکن است حتی پوشال‌های کف سالن را بخورند. از این رو باید با قرار دادن نوکشان در آب و غذا آنها را هدایت کنید. جدا از موضوع تغذیه‌ بوقلمون شما می‌توانید هر دو هفته یک بار با دادن شربت مولتی ویتامین به آنها بنیه‌شان را تقویت کنید.

 

تاثیر هدف پرورش بر تعیین نوع غذا

این که از پرورش بوقلمون چه هدفی دارید، می‌تواند در تغذیه بوقلمون تاثیرگذار باشد. در مورد بوقلمون‌‌های گوشتی شما باید بتوانید آنها را در عرض چهار تا پنج ماه به وزن 10 تا 12 کیلوگرم برسانید. بنابراین باید از انواع غذای بوقلمون کامل با چربی و کربوهیدرات زیاد استفاده کنید تا آنها خیلی سریع چاق شوند. انواعی از پروتئین‌ها، ویتامین‌های و مواد معدنی نیز باید در این رژیم موجود باشند. هر کدام از آنها می‌توانند مزیت‌های خاصی برای این پرنده داشته باشند. به عنوان مثال از پروتئین برای پرورش گوشت استفاده می‌شود، ویتامین‌ها می‌توانند متابولیسم بدن پرنده را افزایش دهند و باعث شوند غذا با سرعت بیشتری در آنها هضم شود. مواد معدنی هم برای خون سازی ضروری‌اند.

مواد غذایی مورد نیاز در غذای بوقلمون‌ها | آرش کرمانی

اما اگر هدف از پرورش آنها تخمگذاری است باید از رژیم غذایی متعادلی استفاده کنید که چربی کمی دارد. نباید اجازه دهید بوقلمون‌های تخم‌گذار چاق شوند. برای پرورش بوقلمون‌های تخمگذار شما باید خیلی زود آنها را به هفت ماهگی برسانید تا فرایند تخم‌گذاری آغاز شود. چاقیِ بیش از حد بوقلمون‌ها، در پروسه‌‌ی تخمگذاری‌ آنها اختلال ایجاد می‌کند و تمایل آنها به جفت گیری را نیز کاهش می‌دهد. با رسیدن به هفت ماهگی، رژیم باید سرشار از پروتئین و کلسیم باشد، موادی که برای تولید تخم به آنها نیاز می‌شود.

مواد مغذی موجود در غذای بوقلمون

توجه به مواد مغذی مختلف در تغذیه بوقلمون، اهمیت زیادی دارد. استفاده از میزان مناسب پروتئین در رژیم غذایی اهمیت زیادی دارد زیرا نه تنها اسید آمینه‌ها‌ی ضروری را در اختیار آنها قرار می‌دهد، بلکه به افزایش اشتها نیز کمک زیادی می‌کند. چربی نیز در حد اعتدال بخش مهمی از رژیم غذایی بوقلمون را تشکیل می‌دهد. انرژی موجود در آنها چندین برابر کربوهیدرات‌ها است. با این حال منظور از چربی در رژیم بوقلمون چربی گیاهی است. زیرا چربی جانوری باعث کپک زدن غذا می‌شود.

بعلاوه بوقلمون به 13 ماده‌ی معدنی هم نیاز دارد که گزینه‌های اصلی آنها شامل کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم، کلر و منیزیم می‌باشد که وجود هرکدام برای رشد و پرورش بوقلمون ضروری است. سایر مواد معدنی مورد نیاز شامل آهن، مس، منگنز، روی، ید، سلنیم و مولیبدن است. اما یکی از مهمترین‌ بخش‌ها در رژیم تغذیه‌ای بوقلمون‌ها، ویتامین‌ها هستند که نه تنها به رشد بوقلمون کمک زیادی می‌کنند، بلکه میزان زیادی از آنها را در گوشت خود ذخیره می‌کنند که باعث می‌شود مصرف گوشت بوقلمون خواص زیادی برای افراد داشته باشد.

دوره پرورش بوقلمون آرش کرمانی

شما برای شروع پرورش بوقلمون، به دریافت آموزش‌های کامل در این زمینه نیاز دارید. یکی از جامع‌ترین دوره‌های آموزشی موجود، دوره‌ هوش پرورش بوقلمون ما در سایت آرش کرمانی است. در این دوره اطلاعات زیادی در مورد نگهداری و تغذیه‌ بوقلمون در اختیار شما قرار داده می‌شود. اما آنچه این دوره را از سایر دوره‌های پرورشی متمایز می‌کند، این است که علاوه بر این نکات به مواردی مانند راه اندازی سالن و خرید تجهیزات، تکنیک‌های افزایش راندمان تولید، چگونگی عرضه‌ی محصول، بازاریابی و پیدا کردن بازار هدف و … نیز پرداخته می‌شود.

بعلاوه دوره‌ی پرورش و تغذیه بوقلمون در آموزشگاه ما، زیر نظر آقای کرمانی، یکی از بهترین اساتید پرورش طیور و بنیانگذار هوش پرورشی در ایران ارائه می‌شوند و از این رو می‌توانید مطمئن باشید که آموزش‌های سطح بالا و علمی دریافت خواهید کرد. برای اطلاع از شرایط این دوره‌ها و شرکت در آنها کافی است با کارشناسان مجموعه‌ی ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments