بلاگ

بیماری نیوکاسل در مرغ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

بیماری نیوکاسل در مرغ

در این مطلب از سایت آرش کرمانی شما را با بیماری نیوکاسل در مرغ ها بیشتر آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چگونه با این بیماری در مرغ ها مبارزه کنید. برای آشنایی بیشتر در این مطلب با ما همراه باشید. مطالعه این مطلب به 8 دقیقه زمان نیاز دارد.

بیماری نیوکاسل در مرغ یا (ND)

بیماری نیوکاسل در مرغ  یک بیماری ویروسی به شدت مسری است که در سرتاسر جهان پرندگان اهلی و وحشی را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری توسط ویروس نیوکاسل (NDV) ایجاد می شود که به این ویروس پارامیکسو ویروس پرندگان (APMV) هم می گویند. ویروس بیماری نیوکاسل جزو سرده آولاویروس (Avulavirus) بوده که از خانواده پارامیکسوویریده (Paramyxoviridae) است. این بیماری هم در مرغ های بومی، گوشتی و هم در مرغ های تخم گذار دیده می شود اما شیوع بیماری نیوکاسل در مرغ تخم گذار بیشتر است.

بیماری نیوکاسل در مرغ
بیماری نیوکاسل در مرغ

بیشتر بدانید: مقایسه پرورش قرقاول با پرورش مرغ

تاریخچه بیماری نیوکاسل

بیماری نیوکاسل برای اولین بار در سال 1926 در  شهر نیوکاسل کشور انگلیس پیدا گردید. از دیگر کشورهایی که از آن نام برده می شود که بیماری نیوکاسل در آن پیدا شده است، اندونزی می باشد. بسیاری از کارشناسان نام اندونزی و شهر نیوکاسل را در کنار هم قرار می دهند. بیماری نیوکاسل برای اولین بار در سال 1329  در ایران دیده شد.

علائم بیماری نیوکاسل در مرغ ها

علائم بالینی بیماری نیوکاسل در مرغ ها بسته به این که کدام یک از سیستم های بدن مرغ تحت تاثیر قرار گرفته اند متفاوت است. برخی از گونه های ویروس سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهند، این درحالیست که برخی دیگر روی سیستم تنفسی و سیستم گوارشی تاثیر می گذارند.

مشخص ترین علامت ND در مرغ ها با اختلال در سیستم عصبی مرکزی خود را نشان می دهد که شامل این علائم است:

 1. آتاکسی (عدم تعادل برای حرکت کردن و راه رفتن)، زمانی که آتاکسی پرندگان را تحت تاثیر قرار می دهد متوجه می شوید که به طور مکرر تلوتلو می خورند و تعادل کافی ندارند.
 2. وضعیت غیر عادی سر و گردن، که شامل کج شدن سر یا گردن است.
 3. فلج شدن پاها یا بال ها در یک سمت یا هر دو سمت بدن پرنده.

البته علائم بالینی ای که در قسمت بالا به آن ها اشاره شد همیشه هم در مرغ هایی که دچار ND هستند دیده نمی شوند.

بسیاری از پرندگانی که دچار ND هستند تنها علائمی از بیحالی و ضعف را از خود نشان می دهند. در حقیقت، مشاهده اسهال همراه با خونریزی در مرغ های خانگی از علائم نوع بسیار کشنده ND (ولوژنیک) است. شدت ND بسته به عواملی همچون سویه ویروس، سن مرغ (مرغ های جوان آسیب پذیرترند)، عفونت همزمان با سایر ارگانیسم ها، استرس و وضعیت ایمنی متفاوت است.

علائم بالینی

 1. حرکات غیر ارادی سر
 2. کج شدن سر
 3. کجی گردن (تورتیکولی)
 4. عدم تعادل
 5. تشنج
 6. به دور خود چرخیدن
 7. اسپاسم عضلات
 8. لرزش سر
 9. فلج شدن یک طرفه یا دو طرفه بال ها یا پاها
 10. اسهال (گاهی همراه با خون)
 11. دیسترس تنفسی
 12. گرفتگی صدا
 13. نفس نفس زدن
 14. کاهش اشتها
 15. بیحالی
 16. باد کردن پرها
 17. کاهش تخم گذاری
 18. تخم های غیرعادی
 19. افتادن
بیماری نیوکاسل در مرغ ها
بیماری نیوکاسل در مرغ ها

بیشتر بدانید: بهترین منبع برای بهبود نور سالن پرورش چیست؟

سویه های ویروس بیماری نیوکاسل (NDV)

NDV سویه های گوناگونی دارد. سویه های NDV از نظر شدت بیماری زا بودن و کشندگی به ۳ گروه تقسیم می شوند :

 1. به شدت کشنده (ولوژنیک)
 2. نسبتا کشنده (مزوژنیک)
 3. به میزان کمی کشنده (لنتوژنیک)

این سیستم طبقه بندی به هدف نظم بخشیدن به سویه های مختلف این ویروس ایجاد شده است. هم اکنون ویروس های ولوژنیک و مزوژنیک تحت عنوان NDV بسیار کشنده طبقه بندی می شوند و دلیل اصلی بیماری نیوکاسل در نظر گرفته می شوند.

این در حالی است که ویروس های لنتوژنیک نوعی از NDV با میزان کشندگی پایین هستند و در تولید واکسن از آن ها استفاده می شود. شدیدترین نوع این ویروس با نام بیماری نیوکاسل ولوژنیک احشایی (VVND) شناخته می شود که گاهی به آن بیماری نیوکاسل اگزوتیک (غیربومی) هم می گویند.

نحوه انتقال بیماری نیوکاسل در مرغ ها

ویروس بیماری نیوکاسل از طریق تماس سایر مرغ ها با این موارد منتقل می شود :

 1. مدفوع مرغ آلوده
 2. مایعات بدن مرغ آلوده (همچون ترشحات سیستم تنفسی از مجاری بینی، دهان و چشم ها)
 3. تخم های مرغ آلوده

زمانی که پرنده ها توسط NDV آلوده می شوند این ویروس تکثیر پیدا می کند و معمولا تمام مرغ هایی که یک جا هستند طی مدت ۲ الی ۶ روز مبتلا می شوند.

ویروس بیماری نیوکاسل می تواند برای مدت طولانی در بیرون از بدن میزبان زنده بماند. به علاوه می تواند تا چندین هفته در محیط باقی بماند بدون این که خاصیت عفونی خود را از دست بدهد. این ویروس در دمای پایین و زمانی که در تماس با مواد طبیعی (همچون لانه پرندگان، لاشه موجودات، آب، تخم پرندگان و پر) قرار بگیرد دوام بیشتری خواهد داشت. البته این ویروس فورا بعد از این که در تماس با اشعه فرابنفش نور خورشید قرار گرفت از بین می رود.

فصل بیماری نیوکاسل

این بیماری هم در زمستان و هم در تابستان می‌تواند شیوع پیدا کند اما در فصل زمستان بیشتر رخ می دهد.

دوره نهفتگی

فاصله زمانی بین عفونی شدن و ظهور اولین علائم معمولا بین ۲ الی ۶ روز است اما گاهی علائم ۱۵ الی ۲۱ روز بعد خود را نشان می دهند. این ویروس به سرعت بین دسته های پرندگان منتشر می شود. آیا می دانید بیماری نیوکاسل چند روز طول میکشد؟ در انواع شدید این ویروس، اکثر پرندگان ۷۲ ساعت (3 روز) بعد از ابتلا به عفونت می میرند بدون این که هیچ علائمی از خود نشان دهند.

علائم بیماری نیوکاسل در مرغ
علائم بیماری نیوکاسل در مرغ

بیشتر بدانید: چگونه به درآمد بیش از حد پرورش طیور دست یابیم؟

تشخیص بیماری نیوکاسل در مرغ

بیماری نیوکاسل را می توان بر اساس علائمی که نشان می دهد یا زخم هایی که پس از مرگ پرندگان دیده می شوند تشخیص داد. برای تشخیص دقیق این که آیا مرغ دچار NDV شده است یا نه یکی از این ۳ مورد باید با کمک تست های آزمایشگاهی مخصوص تایید شود:

 1. تشخیص ویروس و تعیین پاتوتیپ آن
 2. تعیین مواد ژنتیکی ویروسی که در زخم ها هستند
 3. افزایش چشمگیر پادتن ها در سرم خون (بین دوره ای که بیماری حاد است و دوره نقاهت) همزمان با شیوع بیماری

درمان بیماری نیوکاسل در طیور

پرنده های سالم را از طیور بیمار جدا کنید و در محلی امن، راحت و گرم نگه دارید. امکان دسترسی راحت پرنده به آب و غذا را فراهم کنید. استرس پرنده را پایین بیاورید. با دامپزشک تماس بگیرید.

واکسیناسیون :

واکسن های گوناگونی در دسترس هستند که میتوانید با تجویز دکتر دامپزشک مورد استفاده قرار دهید.

ویتامین A :

از مکمل ویتامین A یا مواد غذایی سرشار از ویتامین A استفاده کنید. مطالعه ای که روی ۴۴ جوجه خروس انجام شد نشان داد که افزودن ویتامین A به برنامه غذایی آن ها، ظهور علائم NDV را به تاخیر انداخت و به طرز چشمگیری (حدود ۳۶%) مرگ و میر را کاهش داد. به علاوه ویتامین A از تاثیر منفی ویروس روی بدن آن ها کاسته بود. حدود ۶۰۰ IU/kg به صورت روزانه به غذای پرنده اضافه کنید.

درمان سنتی نیوکاسل مرغ با عصاره کالاندولا (گل همیشه بهار) :

برای ۷ روز ۰.۵ میلی لیتر به غذای پرنده اضافه کنید. این مورد را میتوان جزو درمان سنتی نیوکاسل مرغ بشمار آورد.

اسامی دیگر این بیماری

پنوموانسفالیت پرندگان (Avian pneumoencephalitis)، بیماری Ranikhet، دیستمپر پرندگان (Avian Distemper)، بیماری نیوکاسل اگزوتیک یا ولوژنیک

شما برای ما از بیماری نیوکاسل در مرغ بنویسید

در این مطلب از سایت آرش کرمانی بنیانگذار هوش پرورشی در ایران بیماری نیوکاسل در مرغ و راه های پیشگیری و درمان آن را مورد بررسی قرار دادیم. چنانچه در این زمینه تجربه ای دارید، آن را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. نظرات شما می تواند به متقاضیان سایت آرش کرمانی کمک کند تا از ضررهای احتمالی آینده جلوگیری نمایند.

 

اشتراک گذاری:

33 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • سلام
  مرغهای ما دچار بیماری نیوکاسل شدن و تمام آنها را از دست دادیم. حدود 15 مرغ با 2 خروس داشتیم. اینها خیلی خوب رشد کرده بودن و تخم خوبی هم میگذاشتن! در اول پاییز متاسفانه یکی از این مرغها که دوماه پیش کرچ شده بود این بیماری را گرفت و روز بعد تلف شد, بنظر بنده این دوره کرچ باعث ضعیف شدن پرنده شده بود. تو همون هفته باقی مرغها و حتی خروسها هم کمی بیحال شدن و تلفات داشتیم.
  ما تقریبا سنتی نگه میداشتیم اما تو شهر بودیم! ما مشکل را اینطور دیدیم که: چون هوا پاییزی بوده شبها قفسشون گرم نمیشده, از طرفی چون کاهو زیاد میدادیم بدن اینها سرد شده, همچنین چون خیلی کم گندم میخوردن بدنشون گرمایی نداشته.
  تو روستا خیلی کمتر این بیماری و دیدم, حتی در برف زمستان. شاید دلیلش کمتر پیدا کردن سبزی تو سرما, استفاده از مدفوع دیگر حیوانات (مثل عنبر نسا)و طویله گرم هنگام شب باشد.
  این مطالب را گفتم تا شاید کمکی به این حیوانات خوب و مفید باشد.
  از شما نیز ممنونم.

 • علت اینکه زیر گلو باد کرده وجوجه حرکت نمیکنه مگر هر چند لحظه که یه چیزی اونو اذیت میکنه توی گلوش که جیغ میزنه وگلوشم کج کرده به همون سمت

 • سلام ببخشید من ۵ مرغ دارم یکیشون خیلی لاغر شده و کم غذا می خوره حرکت میکنه ولی خیلی کم غذا هست ممکنه برای گرمای هوا باشه؟ یا نه؟

 • سلام .ممنون از مطالب مفیدتان.
  من یک مرغ تخم گدار دارم. کرچ شد. بعد از ۱ ماه یهو بیحال شد و غذا هم نمیخوره.بالش هم افتاده. نیوکاسل گرفته؟درمانش چیه؟

 • سلام، این بیماری به انسانم منتقل میشه، جوجه خروس داشتیم چندتاشون مردند ازین بیماری که تازه فهمیدم اسمش چیه. و یکیشون رو سر برید پدرم و از گوشتش استفاده کردیم، مشکلی پیش میاد که گوشتش رو مصرف کردیم

  • سعی کنین جگر و سرشو‌نخورین تو گوشتش اصلا وجود ندارد ولی مخاط داخلیشو مصرف نکنین .ما خودمون مرغداری داشتیم چند بار نیوکاسل گرفتن خیلی خوردیم چیزی نمیشه.

 • سلام جوجه گوشتی من ۱۴روزه هستش که به بیماری نیوکاسل مبتلا شد امروز یکی شون مرده نه آب میخورن نه غذا لطفا راهنمایی کنید

  • سلام درمانی جهت بیماری نیوکاسل وجود نداره متاسفانه
   فقط بایستی با واکسن و رعایت نکات بهداشتی پیشگیری میکردید

   • سلام من خروس تزعینی دارم تازه گیج شده می خوره زمین تعادل نداره خوب می شود

 • سلام مرغ های منم لرزش سر دارن ولی الان یه دوماهی میشن همشونم خوبن تخمم میکنن غذا هم خوب میخورن بنظرتون اینا هم مریض شدن یا نشدن ممنون میشم بهم بگین

 • سلام خروسی داریم مورد حمله ی گورکن قرار گرفته بعد از سه روز کج شدن گردن و لرزش پیدا کرده چیکار باید بکنیم

   • سلام مرغ من چند وقتی هست دو چشمش ومیبنده روی ابروش دونه ای زده میخواستم ببینم علتش چیست

  • احتمال درست شدنش زیاد نیست .فقط واکسن نروبین بزنین و باید خودتون بهش غذا بدین.اگر هم نمی‌توانیم نروبین بزنین حداقل باید بزارید بجای راحت هر روز بهش غذا بدین و البته یکم سیر

 • سلام جوجه من حدودا ۷ روزس
  از دیروز حالش خیلی بد شده گردنش کج شده و به سختی نفس میکشه و از دهنش ترشحات میاد بیرون
  لطفا راهنمایی کنین ممنون

 • مرغ من دو روز هست این بیماری را گرفته غذا میخوره آب هم می خوره فقط برای خواب سر میره داخل بدن و یکم بی حال هست.ممنون میشم راهنمایی کنید. تحت نظر دامپزش هم بوده.

 • سلام اگرمرغ یاجوجه هاتون به نیوکاسل مبتلاشدوبه دامپزشک دسترسی ندارید به اندازه یک عدسی تریاک دریک استکان آب حل کنیدوبا سرنگ یک سی سی در گلوی مرغ بریزیدیا یک قرص میترونیتدازول را دریک استکان آب حل کنیدویک سی سی به مرغ بخورانید

 • سلام من ۲جوجه ابریشمی ۱ماهو نیمه دارم یکی از این جوجه ها گردنش وقتی میخواد دون بخوره هی تلو تلو میخوره بنظرتون چیکار کنم خوب شه اون یکی جوجه رو ازش جدا کنم؟

 • سلام من ۱ ماه پیش ۲ تا از خروس هایی که داشتم لم شدند و همینجوری بی حال شدن و برای اینکه زجر نکشن کشتیمشون الان یکی از مرغ های دیگه ام هم از عوامل نیوکاسل گرفته میترسم مرغ های دیگه ای که دارم هم مریض بشن میشه راهنمایی کنید که چه کاری انجام بدم که بقیشون مریض نشن؟

 • مقاله شما عالی بود من یک مرغداری ۱۰۰۰۰تای دارم چند وقت است که جوجه ها ابتلا به مریضی شده ازعوارض وعلایمش میتوان ازفلجی بیش ازحد(زمین گیری)، بیحالی وآب آمدن ازدهن شان نامبرد یعنی در۲۴ساعت حدودی ۱۵۰تا فلج میشود چه داروی باید استفاده کنم به چه مریضی است؟

 • من سه تا مرغ داشتم.یکی شون از اول سال بی حال بود و تخم نمیزاشت و‌ غذا نمی‌خورد.یکی دیگه شون چند وقت بعد دو بار تو یه روز متوجه شدم سرش تعادل نداره ولی بعد دیگه ندیدم غذا شونم میخوردن ولی مرغ اول همچنان بی حال بود تا اینکه یکی شون دیروز مرد امروز اومدم دیدم مرغ اول هم تعادل نداره و نمیتونه روی پاهاش بمونه. با این مطلب متوجه شدم نیوکاسل گرفتن.الان چکار کنم؟!یعنی این دو تا هم میمیرند؟؟

 • سلام الان خروس ما تقریبا هفت روزی هست کلش اومدع پایین و نمیتونع غدگذا و اب بخورع خواهش میکنم کمک کنید

 • سلام ، یه مرغ من تازه به سن بلوغ رسیده است.ولی یکی دوتا از انگشتان پاهایش کج و کوله شده ، و بالهایش افتاده است.علت چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید