محدودیت واردات برخی از واکسن‌های دام و طیور

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی آرش کرمانی به نقل از مهر، حسین رشیدی نژاد با تاکید بر لزوم تامین واکسن مورد نیاز پرورش دهندگان دام و طیور در استان کرمان همزمان با احتمال شیوع آنفلونزای پرندگان، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده سعی می‌کنیم تا سهمیه کافی و خاصی را برای هر یک از شهرستان‌های استان کرمان در نظر بگیریم.

وی افزود: متاسفانه واردات برخی از واکسن‌های مورد نیاز پرورش دهندگان دام و طیور در استان کرمان با محدودیت شدید مواجه شده است.

مدیرکل اداره دامپزشکی استان کرمان با اشاره به نقش مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها در عدم واردات این واکسن‌ها، تصریح کرد: باتوجه به ظرفیت شهرستان بافت در حوزه تولید و پرورش محصولات دامی و لزوم تامین واکسن مورد نیاز فعالان این صنعت در این شهرستان، قصد داریم تا سهمیه ویژه‌ای را برای شهرستان بافت استان کرمان در نظر بگیریم.

زنگ خطر شیوع آنفلوانزای پرندگان

رشیدی نژاد اضافه کرد: زنگ خطر جدی برای شیوع گسترده بیماری آنفلوانزای پرندگان و طیور که از طریق مهاجرت پرندگان بسط می‌یابد وجود دارد و فعالان صنعت پرورش دام و طیور باید به این نکته مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی ادامه داد: پرورش دهندگان دام و طیور فعال در استان کرمان و دیگر استان‌های کشور باید با توجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور همچون سال‌های قبل مراقبت‌های لازم از دام و طیور خود را به صورت ویژه انجام دهند تا ابتلای طیور به آنفلوانزای پرندگان به صورت گسترده جلوگیری به عمل بیاید.

آنفلوانزای پرندگان چیست؟

به گزارش واحد خبر پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی آرش کرمانی، آنفلوانزای پرندگان یک مدل بیماری ویروسی است که اصلی ترین ویروس آن از خانواده Orthomyxoviridae نشات می‌گیرد؛ این ویروس دارای سه تیپ مختلف به نام‌های A’B’C است و تیپ A آن توسط آنتی ژن‌های خطرناک NوH تقسیم بندی می‌شود.

ویروس‌هایی که در آزمایش‌ها جداسازی می‌شوند از گونهٔ A این ویروس و از زیررده‌های H5 و H7 محسوب می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments